Shënim

Shënim/ Tim Judah, gazetari i ‘The Economist’, në kurthin e Ramës…?!

Tim Judah është një analist politik i gazetës britanike ‘The Economist’. Ka qenë shumë i angazhuar, ndër të tjera, edhe për ngjarjet në ish-Jugosllavi e Kosovë dhe shkruan artikuj analitikë e reportazhe për vendet e Ballkanit. Ai ka bërë disa reportazhe edhe për Shqipërinë, dhe gjithnjë është kujdesur të jetë në anën e Edi Ramës, duke e përshkuar si një reformator, madje duke mos munguar të marrë prononcime edhe nga Erion Veliaj. Para disa javësh erdhi në Dhërmi me helikopter Toni Bler që mesa duket ndër të tjera bisedoi më Ramën edhe për reputacionin shumë negativ që është përhapur në Europë e SHBA për kultivimin e kanabisit gjatë qeverisjes Rama. Nuk vonoi, dhe pas disa ditësh u publikua një raport i shërbimeve sekrete të Gjermanisë dhe Italisë ku jo vetëm tregohet se territori i Shqipërisë në 263 ditë është kthyer në një terren të përshtatshëm për kultivimin e kanabisit, por ky operacion kombëtar kryhet nën kujdesin e shefave të policisë dhe fitimet nga ky lloj biznesi shkojnë deri tek ministri. Dhe një nga detyrat e këshilltarit të Ramës duket se mbetet imazhi i qeverisjes në sytë e partënerëve nderkombëtarë. Biseda është përqëndruar se ‘cfarë duhet bërë? Për të ndrequr imazhin”. Pikërisht pas të gjithë këtyre, Tim Judah vjen në Tiranë. Mënyra sesi është qasur ky gazetar për të bërë reportazhin për kultivimin e kanabisit shqiptar krijon shumë dyshime. Në vend që ky gazetar të fillonte me marrjen e kontakteve me ambasadorët e Gjermanisë e Italisë dhe përfaqësuesit e medias së pavarur, ky e nis reportazhin me një shfaqje publike me Sajmir Tahirin dhe “bandën” e tij të policëve me kallashnikovë. Dhe më tej në vend që t’i marrë një intervistë në zyrë ministrit të Brëndshëm Sajmir Tahiri duke e bombarduar me pyetje që do t’i jepnin mundësi të zbulonte rolin e policisë dhe të tijin personal lidhur me kultivimin e kanabisit, gazetari Judah, çuditërisht fluturon në helikopterin e ministrit dhe  shkon në një operacion të sajuar policie, nga ato që Sajmir Tahiri organizon çdo ditë për të mashtruar publikun shqiptar me mediat e Ramës Top Chanel dhe gazetën Tema. Në ato vende ku Sajmir Tahiri bën sikur shkatërron kanabisin. Dhe kulmi arrin kur në faqen e tij Twiiter, Tim Judah publikon “suksesin imagjinar” të operacionit të Tahirit?! Të gjithë bëjnë pyetjen, përse Tim Judah nuk ndjek raportin e shërbimeve sekrete për të investiguar direkt në terren se çfarë shkruajnë ato? Përse ky gazetar i një reviste të famshme nuk takohet me specialistë të pavarur për të marrë mendimin e tyre lidhur me kultivimin e kanabisit në Shqipëri? Përse nuk niset vetë ne terren, në ato pika që janë tashmë të publikuara në mediat shqiptare se mbrohen nga ministri Tahiri, po shkon atje ku e çon ky ministër që është përgjegjësi dhe përfituesi i kultivimit të ...Lexo të plotë

SHËNIM/ Ramën e zënë në gusht “ethet e Dibrës”. Ky është fillimi i fundit?

Edi Rama ka caktuar si koordinator të partisë në zgjedhjet e pjesshme për kryetar bashkie në Dibër, një nga njerëzit e tij më të afërt, ministrin e Energjetikës, Damian ...Lexo të plotë

Shënim/ Pse nuk bëhet rruga e Arbrit

Përgjigjen e pyetjes “pse nuk bëhet rruga e Arbrit” e dha sot Kryeministri Edi Rama kur tha se: “Unë po ju them që nuk do të largohem nga zyra ...Lexo të plotë

Shënim/ Ligjet antimedia të Ramës, frikë nga mëkatet apo traumë psikike?

Shprehja e mençur e popullit, “vesi del me shpirtin”, kuptim e saj më të plotë në politikën aktuale shqiptare, do ta merrte pa dyshim nëse përdoret për Edi Ramën. ...Lexo të plotë

Shënim/ Nuk e ka për herë të parë!

Liberalizimi i jashtëzakonshëm i të bërit medie që ashtu si në gjithë botën, karakterizoi edhe vendin tonë këto vitet e fundit, duket se e ka vënë në hall të ...Lexo të plotë

Shënim/ Fletë-rrufetë e shifrave të Policisë

“…Lufta kundër kultivimit dhe trafikimit të kanabisit ka qenë dhe mbetet prioritet i Policisë së Shtetit, e cila në bashkëpunim me partneret ndërkombëtarë, po regjistron edhe këtë vit arritje ...Lexo të plotë

SHENIM/ Dilema e Metës dhe përse ka frikë Rama nga zgjedhjet në Dibër dhe Kavajë?

 Pa u tharë mirë boja e firmës së Presidentit të Republikës Bujar Nishani, mbi dekretin që shpallte si ditë të zgjedhjeve për kryetarin e ri të bashkisë Dibër më ...Lexo të plotë

Nga Sali Berisha: Më shtazë se kafshët!

  Miq, ata që e varrosën Arditin ndofta edhe të gjallë në plehrat e Sharrës për të zhdukur gjurmët e krimit të tyre makabër, janë më shtazë sesa çdo ...Lexo të plotë

SHËNIM/ Pse Rama i jep statusin e të përndjekurit politik, trafikantit ndërkombëtar të drogës?

Edhe njëherë akt-akuza e prokurorisë së Leçes për vëllain e Fatmir Xhafës Dihet që mafia e drogës i bën punët natën, po kryeministri i vendit çpati? Edi Rama mbrëmë ...Lexo të plotë

SHËNIM/ Qeveria ka 6 muaj që nuk ekziston, por ne “belg” mbetemi

Më 8 tetor të vitit 2011, Belgjika i bëri të marrin frymë të lehtësuar të gjitha vendet e Bashkimit Europian, sepse pas më shumë se një viti, krijoi më ...Lexo të plotë

LSI e vendosur: Të sakrifikojmë pushtetin për të bërë shtetin, i kujton PS-së 2005-2013-ën

Zjarrit që ka shpërthyer në dhomat kryesore të shtëpisë ku prej 3 vitesh strehohet qeverisja PS-LSI, dje Majko tashmë recidivist i vetë deklaruar në këtë drejtim, i ka hedhur ...Lexo të plotë
« Previous PageNext Page »
Deri ditën e djeshme sasi e drogës shqiptare të kapur që raportohej ...
Kryeministri Edi Rama vazhdoi dje në seancën parlamentare të radhës, betejën e ...
Blendi Fevziu e pyeti Kryeministrin se ç’vepra publike ka bërë në 32 ...
Pavarësisht se kanë kaluar 25 vjet që kur Shqipëria është futur në ...
Sot Edi Rama dhe mëkëmbësi i tij tek tenderat e shëndetësisë Ilir ...
Në një dalje publike, Ilir Meta ka bërë një deklaratë lidhur me ...
Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, në përpjekje për të thënë se Shqipëria ...
“Pazari i Roskovecit” duket se do të harrohet, sepse “Pazari i Peshkopisë” ...
Kam ndjekur me vëmendje situatën dhe tensionin mediatik të krijuar këto ditë ...
“Krenaristi Kanabist” e etikentonte Lapsi.al Ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri në një ...
Tim Judah është një analist politik i gazetës britanike ‘The Economist’. Ka qenë shumë i angazhuar, ndër të tjera, edhe për ngjarjet në ish-Jugosllavi e Kosovë dhe shkruan artikuj analitikë e reportazhe për vendet e Ballkanit. Ai ka bërë disa reportazhe edhe për Shqipërinë, dhe gjithnjë është kujdesur të jetë në anën e Edi Ramës, duke e përshkuar si një reformator, madje duke mos munguar të marrë prononcime edhe nga Erion Veliaj. Para disa javësh erdhi në Dhërmi me helikopter Toni Bler që mesa duket ndër të tjera bisedoi më Ramën edhe për reputacionin shumë negativ që është ...
Edi Rama ka caktuar si koordinator të partisë në zgjedhjet e pjesshme ...
Përgjigjen e pyetjes “pse nuk bëhet rruga e Arbrit” e dha sot ...
Shprehja e mençur e popullit, “vesi del me shpirtin”, kuptim e saj ...
Liberalizimi i jashtëzakonshëm i të bërit medie që ashtu si në gjithë ...
“…Lufta kundër kultivimit dhe trafikimit të kanabisit ka qenë dhe mbetet prioritet ...
 Pa u tharë mirë boja e firmës së Presidentit të Republikës Bujar ...
HARTA E FAQES SHERBIME