TURIZËM

Lista/ 20 qytetet më të vizituara të 2016-ës, kush kryeson

Për të shtatin vit rradhazi Mastercard ka publikuar “Global Destination Cities Index”, një studim që rendit qytetet më të vizituara për vitin 2016. Këtë vit nuk mungojnë surprizat. Qyteti më i vizituar gjatë këtij viti është renditur Bankoku, ndërsa Milano lë pas Romën në klasifikimin e përgjithshëm. Kryeqyteti tajlandez me një popullsi mbi 15 milionë banorë, është qyteti më ...Lexo të plotë

FOTO – VIDEO/ Sonte në Kinë, festa e Hënës dhe ëmbëlsira në formën e saj

Sot në mbarë Kinën festohet Festa e Mesvjeshtës që mund ta quajmë ndryshe edhe si Festa e Hënës, sepse në këtë ditë hëna është më e plotë. Kjo festë ...Lexo të plotë

6 hijet e ushqimit kinez

Për kinezët, ushqimi i mirë është një ndërthurje e ngjyrës, aromës, përzierjes së shijeve, tingujve, prekjes dhe paraqitjes. Të gjitha këto elemente duhen marrë parasysh për të përgatitur siç ...Lexo të plotë

FOTO/ 9 resortet më të bukura të skive

Jo të gjithëve iu pëlqejnë pushimet verore dhe plazhi. Mali, ajri i pastër, dëbora dhe skitë mbeten alternativa tjetër që shumë njerëz e pëlqejnë. Meqë tashmë sezonit veror pothuajse ...Lexo të plotë

“The Guardian”: Tirana dhe Prishtina, qytete që duhen vizituar

Në mesin e shumë qyteteve europiane ku ju mund të kaloni pushime të mrekullueshme, “The Guardian” ka listuar edhe Tiranën me Prishtinën. Në shkrimin e “The Guardian” thuhet se ...Lexo të plotë

Shqipëria, së shpejti Spanja e re?

Për shekuj me radhë Shqipëria u shmang nga turistët. Tani vendi vlen si njëri prej caqeve që duhet mbajtur në sy. Nga Ben West, «Travelnews.ch» Shqipëria u hap për ...Lexo të plotë

Guida franceze, 11 ditë për të njohur Shqipërinë

Janë francezët ata që së fundmi kanë shënjestruar Shqipërinë. Këtë herë është blogu i njohur francez i udhëtimeve ‘Gourmand’ që ka njoftuar një udhëtim 10-ditor në Shqipëri. Ata kanë ...Lexo të plotë

FOTO/ Një nga vendet që duhet ta vizitoni patjetër në Roterdam

Kjo ndërtesë e madhe e hapur në vitin 2014 nga mbretëresha Maxima është shtëpia e shumë dyqaneve të vogla ushqimore në Roterdam. Një vend i “shijshëm” për t’u vizituar ...Lexo të plotë

FOTO/ Masdar – qyteti ekologjik që po ngrihet në mes të shkretëtirës

Në vitin 2006  planeti mësoi për të parin qytet në botë pa ndotje, me karbon neutral. Projekti i mbrojtur nga firma arkitekturore britanike Foster-Partners, ishte që ai të vendosej në ...Lexo të plotë

FOTO/ A janë këto 20 vendet më të bukura në botë?

Kush nuk i shikon fotografitë mahnitëse të udhëtimit  në Instagram dhe nuk fantazon për të vizituar vendet më të bukura në botë? Por cilat janë në fakt vendet më të ...Lexo të plotë

FOTO/ Kalimi i shtegut Theth – Valbonë apo anasjelltas, një mrekulli turistike

Kemi folur shpesh për turizmin alpin, për bukuritë, vështirësitë dhe adrenalinën që gjeneron ai në organizmat e atyre që e kanë provuar. Turizmi alpin tek ne përfaqësohet kryesisht me ...Lexo të plotë
Next Page »
Për të shtatin vit rradhazi Mastercard ka publikuar “Global Destination Cities Index”, ...
Sot në mbarë Kinën festohet Festa e Mesvjeshtës që mund ta quajmë ...
Për kinezët, ushqimi i mirë është një ndërthurje e ngjyrës, aromës, përzierjes ...
Jo të gjithëve iu pëlqejnë pushimet verore dhe plazhi. Mali, ajri i ...
Në mesin e shumë qyteteve europiane ku ju mund të kaloni pushime ...
Për shekuj me radhë Shqipëria u shmang nga turistët. Tani vendi vlen ...
Janë francezët ata që së fundmi kanë shënjestruar Shqipërinë. Këtë herë është ...
Kjo ndërtesë e madhe e hapur në vitin 2014 nga mbretëresha Maxima ...
Në vitin 2006  planeti mësoi për të parin qytet në botë pa ...
Kush nuk i shikon fotografitë mahnitëse të udhëtimit  në Instagram dhe nuk ...
Kemi folur shpesh për turizmin alpin, për bukuritë, vështirësitë dhe adrenalinën që ...
Këtë herë, janë australianët që kanë diçka për të thënë e për ...
Ky është një nga jahtet më të bukur që ka ardhur në ...
Një jaht luksoz ka vizituar brigjet tona në jug të vendit. Drejtori ...
Nje tjeter angazhim i bashkise qe u jep me shume vlere pushimeve. ...
Agjencia Kombëtare e Bregdetit beson në një model të integruar të zhvillimit ...
Ekspertë nga Southamptoni kanë bërë një zbulim të madh në një vend ...
Një nga portalet më të mëdha në botë mbi udhëtimet dhe natyrën, ...
HARTA E FAQES SHERBIME