EKONOMI

Vuajtja nga investimet e tepërta në disa sektorë

Ekonomia e vendit ka vënë në punë vetëm 66% të kapaciteteve investuese këtë vit, por disa sektorë po vuajnë pasojat e mbiinvestimeve të bëra gjatë viteve të kaluara. Vetëm Shoqata e Hidrokarbureve raporton se kompanitë e naftës kanë investuar 350 milionë euro në kapacitete depozitimi të panevojshme. Industria e prodhimit të tullave dhe çimentos kanë angazhuar 300 milionë euro ...Lexo të plotë

TABELA/ BSH zbardh shifrat. Rama mburret me investimet e qeverisë së PD-së

Ministra të qeverisë dhe vetë kryeministri Edi Rama kanë trumbetuar jo pak në publik rritjen e investimeve të huaja në tremujorin e dytë të vitit. Por të dhënat e ...Lexo të plotë

Lajme të këqija për çmimin e naftës e benzinës

Një marrëveshje e arritur ndërmjet vendeve anëtare të OPEC-ut për të ulur nivelin e prodhimit të naftës, rriti çmimin e naftës bruto gjatë kësaj jave. Vendimi u mor pas ...Lexo të plotë

FOTO/ Bashkëshortja e Tony Blair vjen në Tiranë, takim për koncesionet

Bashkëshortja e ish-Kryeministrit të Britanisë së Madhe Tony Blair, Cherie Blair ndodhet në Tiranë ku mori pjesë në një takim me temë për koncesionet.Lexo të plotë

Dhoma Britanike e Tregtisë: Qeveria po e çon Shqipërinë drejt Lindjes së kuqe

Dhoma Britanike e Tregtisë ka dalë kundër ligjit të Qeverisë të miratuar dje në Parlament që i detyron bizneset shqiptare të anëtarësohen në Dhomat e Tregtisë.Lexo të plotë

TABELA/ Bilanci katastrofik fiskal. Borxhi i bizneseve ndaj shtetit kapërcen 1 miliardë euro

Borxhi tatimor, që bizneset kanë ndaj organeve fiskale është rritur me ritme të frikshme duke kapërcyer shifrën 137 miliardë lekë ose 1 miliardë euro. Të dhënat e bëra publike ...Lexo të plotë

Amerikanët dhe britanikët: Ligji për anëtarësimin e detyruar të bizneseve, absurd dhe taksë e re

Ligji i miratuar të enjten në parlament nga mazhoranca për anëtarësimin e detyrueshëm të të gjitha bizneseve  pranë dhomave të tregtisë është një nga absurdet që mund të jetë ...Lexo të plotë

SHIFRAT/ Ngadalëson ekonomia. Shitjet e bizneseve në stanjacion. Prodhimi industrial në pikiatë

Instituti Statistikave raportoi se xhiro e bizneseve në shkallë vendi u ngadalësua ndjeshëm në tremujorin e dytë të vitit. Sipas Instat, gjatë kësaj periudhe shifra e afarizimit, ose ndryshe ...Lexo të plotë

Pakësohen dokumentat për ndihmën ekonomike

Qytetarët që janë pjesë e ndihmës ekonomike dhe ata, të cilët duan që të aplikojnë, tanimë do t’i nënshtrohen një skeme të re, ku i gjithe dokumentacioni do të ...Lexo të plotë

FMN: Ajo që po bën qeveria me biznesin nuk është amnisti, kemi rezerva

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) po mbështet Ministrinë e Financave për përmirësimin e draftit për faljen fiskale dhe pritet që të arrijnë në një konsensus. Këtë e ka pohuar për ...Lexo të plotë

TABELA/ Bankat në alarm: Përkeqësimi i ekonomisë më 2016, na rrezikon aktivitetin

Ndryshe nga qeveria, institucionet e së cilës pohojnë se ekonomia e vendit po rritet në mënyrë të qëndrueshme rreth 3%, bankat tregtare në vendin tonë kanë një perceptim krejt ...Lexo të plotë
« Previous PageNext Page »
  Pavarësisht deklarimeve të forta politike që bëhen çdo ditë për rritje ...
Ministri i Transportit Sokol Dervishaj ka pritur në një takim Ambasadorin e ...
Kritere të forta pë rata që duan të punojnë taksistë në Tiranë. ...
Reforma e re territoriale që reduktoi numrin e njësive vendore nga rreth ...
Aftësia e kësaj qeverie për të ricikluar problemet është mbresëlënëse. Kërcënoi me ...
Bankierët pohojnë se është shtimi i riskut të perceptuar të bankave për ...
Në kohën kur Agjensia e Trajtimit të Pronave ka nisur shqyrtimin e ...
Kredia për ekonominë u rikthye në stanjacion gjatë muajit gusht, teksa rritja ...
Teksa opinioni publik ka kanalizuar vëmendjen tek importi i plehrave dhe korrja ...
Rruga e Kombit (që fatkeqësisht është e njohur më shumë në lidhje ...
Ekonomia e vendit ka vënë në punë vetëm 66% të kapaciteteve investuese ...
Ministra të qeverisë dhe vetë kryeministri Edi Rama kanë trumbetuar jo pak ...
Një marrëveshje e arritur ndërmjet vendeve anëtare të OPEC-ut për të ulur ...
Bashkëshortja e ish-Kryeministrit të Britanisë së Madhe Tony Blair, Cherie Blair ndodhet ...
Dhoma Britanike e Tregtisë ka dalë kundër ligjit të Qeverisë të miratuar ...
Borxhi tatimor, që bizneset kanë ndaj organeve fiskale është rritur me ritme ...
Ligji i miratuar të enjten në parlament nga mazhoranca për anëtarësimin e ...
HARTA E FAQES SHERBIME