EKONOMI

BSH: Bankat e nivelit të dytë transferojnë 285 milionë dollarë jashtë Shqipërisë

  Pavarësisht deklarimeve të forta politike që bëhen çdo ditë për rritje të të ardhurave si dhe të investimeve, Banka e Shqipërisë sjell një tjetër realitet. Në raportin e saj të fundit BSH, deklaron se vetëm gjatë muajit gusht nga Shqipëria kanë dalë 34.8 muliardë lekë. BSH raporton se këto para janë investuar nga bankat e nivelit të dytë ...Lexo të plotë

Kompania ajrore polake “LOT” kërkon fluturime direkte me Tiranën

Ministri i Transportit Sokol Dervishaj ka pritur në një takim Ambasadorin e Polonisë rezident në Romë, z.Dariusz Karol Bachura. Gjatë takimit Ambasadori Bachura, tha se mes dy vendeve ka ...Lexo të plotë

“Eco Tirana” merr Parkun e Transporteve, bashkia i kalon 22 mijë m tokë ndërmarrjes së mbetjeve

Bashkia e Tiranës ka bërë gati një vendim që i kalon pa pagesë shoqërisë “Eco Tirana” Parkun e Transporteve në rrugën Don Bosko. Bëhet fjalë për një sipërfaqe toke ...Lexo të plotë

Kusht i ri për liçensimin e taksive: Vetëm makina të vitit të fundit

Kritere të forta pë rata që duan të punojnë taksistë në Tiranë. Çdo person apo subjekt që do të aplikojë në bashki për të marrë liçensën, duhet të posedojë ...Lexo të plotë

TABELAT/ Dështon reforma territoriale, rriten shpenzimet për paga me 35%, investimet ulen me 41%

Reforma e re territoriale që reduktoi numrin e njësive vendore nga rreth 360 në vetëm 60 njësi nuk ka sjellë rezultatet e pritshme për të kursyer rreth 60 milionë ...Lexo të plotë

Aftësia mbresëlënëse e kësaj qeverie “për të ricikluar” problemet

Aftësia e kësaj qeverie për të ricikluar problemet është mbresëlënëse. Kërcënoi me gjoba, por thotë se vitin tjetër do t’i heqë. Kërcënoi edhe me burg, tani thotë se nuk ...Lexo të plotë

Bankat “kundër” Sejkos: Kredi më të shtrenjta për bizneset dhe individët në gusht

Bankierët pohojnë se është shtimi i riskut të perceptuar të bankave për ekonominë ai që ka mbizotëruar, duke e bërë praktikisht të “pavlefshme” uljen e normës bazë nga ana ...Lexo të plotë

Ish-pronarët vazhdojnë betejën kundër ligjit, thërrasin “Venecian” në Shqipëri

Në kohën kur Agjensia e Trajtimit të Pronave ka nisur shqyrtimin e dosjeve me ligjin e rid he Gjykata Kushtetuese po shqyrton kërkesën e pronarëve për pezullimin e ligjit, ...Lexo të plotë

TABELA/ Kredia rikthehet në krizë. Në gusht, rritja vjetore e kreditimit ra gati në zero

Kredia për ekonominë u rikthye në stanjacion gjatë muajit gusht, teksa rritja krahasuar me një vit më parë zbriti në vetëm 0.1 për qind. Të dhënat statistikore nga Banka ...Lexo të plotë

Kungulli nuk u del kungull, fermerët e Lushnjës pësojnë humbje të mëdha

Teksa opinioni publik ka kanalizuar vëmendjen tek importi i plehrave dhe korrja e hashashit, një grup fermerësh në zonën me prodhuese në vend kanë humbur miliona lekë nga një ...Lexo të plotë

Bilanci i Rrugës së Kombit

Rruga e Kombit (që fatkeqësisht është e njohur më shumë në lidhje me debatet për koston e realizimit dhe mënyrën jo fort interesante të financimit të saj në ndërtim) ...Lexo të plotë
Next Page »
  Pavarësisht deklarimeve të forta politike që bëhen çdo ditë për rritje ...
Ministri i Transportit Sokol Dervishaj ka pritur në një takim Ambasadorin e ...
Kritere të forta pë rata që duan të punojnë taksistë në Tiranë. ...
Reforma e re territoriale që reduktoi numrin e njësive vendore nga rreth ...
Aftësia e kësaj qeverie për të ricikluar problemet është mbresëlënëse. Kërcënoi me ...
Bankierët pohojnë se është shtimi i riskut të perceptuar të bankave për ...
Në kohën kur Agjensia e Trajtimit të Pronave ka nisur shqyrtimin e ...
Kredia për ekonominë u rikthye në stanjacion gjatë muajit gusht, teksa rritja ...
Teksa opinioni publik ka kanalizuar vëmendjen tek importi i plehrave dhe korrja ...
Rruga e Kombit (që fatkeqësisht është e njohur më shumë në lidhje ...
Ekonomia e vendit ka vënë në punë vetëm 66% të kapaciteteve investuese ...
Ministra të qeverisë dhe vetë kryeministri Edi Rama kanë trumbetuar jo pak ...
Një marrëveshje e arritur ndërmjet vendeve anëtare të OPEC-ut për të ulur ...
Bashkëshortja e ish-Kryeministrit të Britanisë së Madhe Tony Blair, Cherie Blair ndodhet ...
Dhoma Britanike e Tregtisë ka dalë kundër ligjit të Qeverisë të miratuar ...
Borxhi tatimor, që bizneset kanë ndaj organeve fiskale është rritur me ritme ...
Ligji i miratuar të enjten në parlament nga mazhoranca për anëtarësimin e ...
HARTA E FAQES SHERBIME