ARTE & MEDIA

Sopranoja kosovare Gashi hap sezonin koncertal në Pfaffenhofen

“Me sopranon e lindur në Prishtinë, Kosovë, Krenare Gashin, të dielën më 16 tetor në Pfafenhofen vjen një artiste e re me famë ndërkombëtare”, shkruajnë mediat gjermane. Sezoni i koncerteve në Pfaffenhofen, Gjermani fillon më 16 tetor. Dhe ky fillim bëhet me një mbrëmje këngësh të sopranos së re Krenare Gashi që mbahet në sallën historike të ndërtesës së ...Lexo të plotë

FOTO/ Rikthimi në Tiranë i Vjollca Vokshit

Ish-spikerja e njohur e RTSH-së, Vjollca Vokshi, ka ardhur për një vizitë në Tiranë dhe është fotografuar me motrën e saj deputete Albana Vokshi si dhe me koleget e ...Lexo të plotë

Katër shkrimtarë gjermanë dhe shumë fjalë të mençura

Nëpër botën mendore të Brechtit, Kafkës, Canettit dhe Krausit. Bertolt Brecht 1. Zakonisht rreziku zgjat më shumë se arratia. 2. Ndryshimet ndodhin në qorrsokakë. 3. Terrori forcon frikën dhe ...Lexo të plotë

FOTO/ Akademia e Shkencave e Francës i dorëzon Korkutit, medaljen e 350-Vjetorit të Themelimit

Akademia e Shkencave e Francës, në kuadrin e 350 vjetorit të themelimit të saj, i ka dorëzuar Medaljen e 350-Vjetorit, Kryetarit të Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, akademik Muzafer ...Lexo të plotë

Unë jam Faik Konica – Nga Flutura Açka

Nga Flutura Açka. “Në shtyp ditët e fundit kam parë disa shkrime denigruese, të paargumentuara dhe të shkruara keq kundër Faik Konicës. Sikur të kishim patur një të dytë. ...Lexo të plotë

FOTO/ Hapet klasa e gjuhës shqipe në një fshat të Ukrainës

Gjatë qëndrimit në Ukrainë, ambasadorja e Shqipërisë në Poloni, znj. Shpresa Kureta,  zhvilloi një vizitë në fshatin Priazovski të Komunës së Zaporizhia, ku jeton një pjesë e kominitetit shqiptar. ...Lexo të plotë

Historia e Jakup Ferrit

Jakup Ferri, i biri i Ferr Durit, u lind në vitin 1832 në Plavë, në veri të Bjeshkëve të Nemura buzë Liqenit të Plavës prej të cilit buron lumi ...Lexo të plotë

FOTO/ Veza magjike që sfidon ligjet e fizikës, shpikja e fundit gjeniale e Gëzim Hidrit

Veza prej guri është shpikja e fundit gjeniale e skulptorit Gëzim Hidri nga Librazhdi. Guri prej 12 tonësh është marrë në malin e Shebenikut. Pastaj me këtë gurë është ...Lexo të plotë

Drejtori i teatrit në Tiranë kërcënon dhe fyen ekipin e shfaqjes nga Kosova

Drejtori i Qendrës Multimedia, Jeton Neziraj, ka bërë të ditur arsyet e anulimit të shfaqjes “një shfaqje teatri me 4 aktorë”, që ishte paraparë të jepet në Teatrit Kombëtar ...Lexo të plotë

DOKUMENTI/ Si u arratisën dy futbollistët shqiptarë në Greqi në vitin 1987

Raporti sekret në 1987: Incidenti i rëndë me policinë në Helsinki dhe arratisja e dy futbollistëve në Greqi, Lulëzim Bërshëmit dhe Arvid Hoxhës. Pjesëmarrja e ekipit tonë kombëtar të futbollit ...Lexo të plotë

FOTO/ E gjithë Spanja në shesh për Ermonela Jahon

Mbi 90 qytete dhe qendra kulturore anembanë Spanjës janë bashkuar me transmetimin live të operës “Otello” ku rolin kryesor të Desdemonës e luan sopranoja shqiptare, Ermonela Jaho. Sopranoja shqiptare, ...Lexo të plotë
« Previous PageNext Page »
Reisha Perlmutter, një artiste e re, ka mahnitur të gjithë në rrjetet ...
Një vepër arti mbetet gjithmonë e bukur pavarësisht materialit me të cilin ...
Elbasani drejt një zbulimi tjetër të madh arkeologjik. Burimet bënë me dije ...
“Shqiptarët janë një nga të pakët popuj të Europës, e mund të ...
Piktori francez, Jean-Léon Gerome, është një nga mjeshtrat më të mëdhenj të ...
Për të gjithë fansat e fimit “Piratët e Karaibeve”, vjen një lajm ...
Këngëtaret Eda Zari dhe Elina Duni kanë ngritur zërin kundër degradimit të ...
Puntata e dytë e emisionit “Xing me Ermalin” në tv Klan ka ...
Nga viti në vit rritet numri i turistëve të huaj që vizitojnë ...
Ky djalosh shqiptar me qeleshen e bardhë e jelekun e kuq, është ...
Këtë herë Elina Duni performon në Zyrih solo, pa kuartetin e saj ...
“Me sopranon e lindur në Prishtinë, Kosovë, Krenare Gashin, të dielën më ...
Ish-spikerja e njohur e RTSH-së, Vjollca Vokshi, ka ardhur për një vizitë ...
Nëpër botën mendore të Brechtit, Kafkës, Canettit dhe Krausit. Bertolt Brecht 1. ...
Akademia e Shkencave e Francës, në kuadrin e 350 vjetorit të themelimit ...
Nga Flutura Açka. “Në shtyp ditët e fundit kam parë disa shkrime ...
Gjatë qëndrimit në Ukrainë, ambasadorja e Shqipërisë në Poloni, znj. Shpresa Kureta, ...
Jakup Ferri, i biri i Ferr Durit, u lind në vitin 1832 ...
HARTA E FAQES SHERBIME