ARTE & MEDIA

FOTO/ Pikturat e kësaj vajze kanë mahnitur botën

Reisha Perlmutter, një artiste e re, ka mahnitur të gjithë në rrjetet sociale me pikturat e saj. Ajo është inspiruar nga kujtimet e saj në ujë për të pikturuar piktura nënujore, që i publikon më pas në rrjetet sociale. Pikturat e saj janë aq të punuara bukur, sa që duken sikur të jenë foto reale të bëra nën ujë.  Lexo të plotë

FOTO/ Skulptura magjike prej letre

Një vepër arti mbetet gjithmonë e bukur pavarësisht materialit me të cilin është bërë. Malena Valcarcel është një “Paper Artist”, ose në shqip artiste që bën skulptura me letër. Ajo ...Lexo të plotë

Surprizë arkeologjike në Elbasan, pikaset kisha “e varrosur” në kodër

Elbasani drejt një zbulimi tjetër të madh arkeologjik. Burimet bënë me dije se arkeologët ndodhen në prag të një zbulimi të madh i cili do të tërheqë vëmendjen e ...Lexo të plotë

Eqrem Çabej: Pse bota na quan Albania dhe origjina e emrit Shqipëri

“Shqiptarët janë një nga të pakët popuj të Europës, e mund të themi edhe të kontinenteve të tjera, te të cilët ekzistojnë dy emra nacionalë, njëri me përdorim të ...Lexo të plotë

Pikturat e Jean-Léon Gerome, luftëtarët shqiptarë të elitës ushtarake në Egjipt

Piktori francez, Jean-Léon Gerome, është një nga mjeshtrat më të mëdhenj të pikturës botërore, veprat e të cilit janë të ekspozuara nëpër muzeumet më të famshëm. Në seksionin francez ...Lexo të plotë

VIDEO /”Piratët e Karibeve 5” publikohet trajleri

Për të gjithë fansat e fimit “Piratët e Karaibeve”, vjen një lajm i mirë, pasi së shpekti do të transmetohet dhe seria e 5-të e filmit. Ndërkohë që është ...Lexo të plotë

Eda Zari dhe Elina Duni protestë me këngë kundër HEC-eve në Valbonë

Këngëtaret Eda Zari dhe Elina Duni kanë ngritur zërin kundër degradimit të perlës natyrore të Shqipërisë, lumit Valbona. Dy artistet shqiptare kanë kundërshtuar fuqishëm nismën për ndërtimin e hidrocentraleve ...Lexo të plotë

DOKUMENTI/ Ermal Mamaqi e ka garën me veten. Thyen rekordin e rekordit në audiencë

Puntata e dytë e emisionit “Xing me Ermalin” në tv Klan ka qenë sërish më i ndjekuri mbrëmjen e së shtunës, që përsëri bie në sy një rekord audience. ...Lexo të plotë

Televizioni i Turqisë: Interesim i të huajve për traditën, kulturën dhe historinë shkodrane

Nga viti në vit rritet numri i turistëve të huaj që vizitojnë Shqipërinë. Edhe qyteti verior i vendit, Shkodra shënon rekord të ri vizitorësh. Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare ...Lexo të plotë

Portreti 106 vjeçar me ngjyra i një emigranti shqiptar në New York

Ky djalosh shqiptar me qeleshen e bardhë e jelekun e kuq, është fotografuar 106 vjet më parë, kur sapo kishte mbërritur në New York  si emigrant. Foto e tij ...Lexo të plotë

Koncert në Zyrih me Elina Dunin

Këtë herë Elina Duni performon në Zyrih solo, pa kuartetin e saj të njohur. Tashmë në repertorin e “Different Shows” janë bërë të rregullt emra dhe autorë këngësh të ...Lexo të plotë
Next Page »
Reisha Perlmutter, një artiste e re, ka mahnitur të gjithë në rrjetet ...
Një vepër arti mbetet gjithmonë e bukur pavarësisht materialit me të cilin ...
Elbasani drejt një zbulimi tjetër të madh arkeologjik. Burimet bënë me dije ...
“Shqiptarët janë një nga të pakët popuj të Europës, e mund të ...
Piktori francez, Jean-Léon Gerome, është një nga mjeshtrat më të mëdhenj të ...
Për të gjithë fansat e fimit “Piratët e Karaibeve”, vjen një lajm ...
Këngëtaret Eda Zari dhe Elina Duni kanë ngritur zërin kundër degradimit të ...
Puntata e dytë e emisionit “Xing me Ermalin” në tv Klan ka ...
Nga viti në vit rritet numri i turistëve të huaj që vizitojnë ...
Ky djalosh shqiptar me qeleshen e bardhë e jelekun e kuq, është ...
Këtë herë Elina Duni performon në Zyrih solo, pa kuartetin e saj ...
“Me sopranon e lindur në Prishtinë, Kosovë, Krenare Gashin, të dielën më ...
Ish-spikerja e njohur e RTSH-së, Vjollca Vokshi, ka ardhur për një vizitë ...
Nëpër botën mendore të Brechtit, Kafkës, Canettit dhe Krausit. Bertolt Brecht 1. ...
Akademia e Shkencave e Francës, në kuadrin e 350 vjetorit të themelimit ...
Nga Flutura Açka. “Në shtyp ditët e fundit kam parë disa shkrime ...
Gjatë qëndrimit në Ukrainë, ambasadorja e Shqipërisë në Poloni, znj. Shpresa Kureta, ...
Jakup Ferri, i biri i Ferr Durit, u lind në vitin 1832 ...
HARTA E FAQES SHERBIME