Zbulohet ilaçi që ju rrit inteligjencën 

Screenshot_6

Për të gjithë ata që mendojnë se kanë IQ të ulët, tashmë shkenca ka gjetur një zgjidhje.

Modafinil, ky është emri i ilaçit që sipas shkencëtarëve të universitetit të Oksfordit, mundëson rritjen e inteligjencës te njeriu.

Studiues të ndryshëm kanë kryer eksperimente tek individë me koeficient të ndryshëm inteligjence dhe kanë vërejtur se konsumi i modafinilit sillte përfitime të dukshme në zonat e trurit, të cilat janë përgjegjëse për njohjen, planifikimin, mësimin, kujtesën dhe aftësitë krijuese.

Personat që morën këtë medikament i përmbushnin më mirë detyrat që shkencëtarët u vendosën të studiuarve, krahasuar me ata që nuk përdornin modafinilin.

Pavarësisht kësaj, ilaçi ka edhe efekte anësore, të cilat përfshijnë dhimbje stomaku, pagjumësi apo dhembje koke.

Shkencëtarët kanë vendosur mos ta nxjerrin në shitje këtë produkt për dy arsye:

-Nuk dihet akoma se çfarë ndodh me personin që e konsumon çdo ditë të vitit.

-Kjo gjë mund të shihet si hile apo mund të çojë në nënvlerësim të librave dhe dijeve që merren në shkollë.

Derisa shkencëtarët të vendosin se kur do të dalë në shitje ky medikament  na duhet të lexojmë që të rrisim inteligjencën.

Kryesore
Të ngjashme

Leave a Response

Dhimbjet e periodave janë diçka që mund të prekin çdo femër. Shumë ...
Dikur konsiderohej si një erëz që mund të hidhej me raste tek ...
Mbipesha ekstreme, apo obeziteti, është njëri ndër problemet më të mëdha i ...
Për të gjithë ata që mendojnë se kanë IQ të ulët, tashmë ...
Puçrrat që krijohen pas rruajtjes janë gjithmoën të mërzitshme dhe shumë irrituese. ...
Kur ishim të vegjël dëgjonim shpesh të rriturit që na këshillonin që ...
Ndoshta i vetmi element negativ në këto perime është era e pakëndshme ...
A e dini ç’duhet të bëni nëse ndodheni në situatën kur ndokujt ...
Sëmundjet të tilla si astma, bronshiti dhe të tjera që më së ...
Shkaktari kryesor i tharjes vagjinale është ndryshimi i hormoneve. Dy gjendjet kryesore hormonale ...
Dhimbjet e kokës në mëngjes, stresi, tensionimet dhe kërcitja që dëgjoni sa ...
Disa persona plaken më shpejt sesa të tjerët, e disa tjerë edhe ...
Kjo metodë e largimit të dhimbjeve është shumë e lashtë dhe quhet ...
Çiftet të cilat po ‘luftojnë’ për të pasur fëmijë thjeshtë duhet të ...
Sëmundjet e tilla siç janë astma, bronshiti si dhe lloje të ndryshme ...
Shumë njerëz e shmangin përdorimin e vajit të kastorit për flokë dhe ...
Sëmundjet e gjendrës tiroide prekin rreth 200 milionë njerëz në botë, siç ...
Një studim i publikuar së fundmi në Journal of the American Osteopathic ...
HARTA E FAQES SHERBIME