Theresa May: “Sipërmarrjet do të kenë liri maksimale edhe pas Brexit” 

stream_img

Kryeministrja britanike, Theresa May u shpreh sot se dëshironte tu garantonte sipërmarrjeve një “liri maksimale të tregtisë duke qënë sa më efektivë për të përmbushur misionin e tyre brenda tregut të përbashkët” evropian, gjatë fjalimit të saj përmbyllës në kongresin e partisë konservatore në Birmingham.

May pohoi se dëshironte që sipërmarrjet evropiane mund të përfitonin në të njëjtën mënyrë, me një akses më lehtësues në tregun britanik.

Ajo sqaroi gjithashtu se Britania e Madhe nuk do të largohej nga BE-ja për të humbur sërish kontrollin e imigracionit”. Këto dy çështje janë kryesisht në kundërshtim me Brukselin, që përjashton qëndrimin e Britanisë së Madhe brenda tregut të përbashkët nëse I jep fund lëvizjes së lirë së punëtorëve me BE-në.

Tre ditë më parë, May deklaroi në kongres në Birmingham (qendër të Britanisë së Madhe) se dëshironte të aktivizonte nenin 50 të Traktatit Evropian të Lizbonës përpara fundit të marsit të ardhshëm, duke I hapur rrugën daljes së Britanisë së Madhe nga BE-ja në fillim të 2019

Kryesore
Të ngjashme

Leave a Response

Uragani “Matthew” është drejtuar drejt Bahamas dhe bregut lindor të Floridas të ...
Për më shumë se 60 vjet, këto unaza misterioze në Murmansk të ...
Është një vizion i tmerrshëm i luftës – dhe një luftë ndryshe ...
Carla Hiers dhe partneri i saj ishin rrëzuar në tokë pasi kishin ...
Aktivistë të të drejtave të njeriut në Bjellorusi i bënë thirrje Bashkimit ...
Një gazetar britanik, i njohur si “sheiku i rremë” për prirjen e ...
Kryeministrja norvegjeze, Erna Solberg tha sot se nuk pendohet se kishte luajtur ...
Pas Edward Snowden, SHBA është alarmuar se një tjetër kontraktor i NSA ...
Një skelet i një mashkulli i fosilizuar, për të cilin shkencëtarët pohojnë ...
Forcat e armatosura turke (TSK) në kuadër të operacionit “Mburoja e Eufratit”, ...
Britania e Madhe kërkon që ushtarët britanikë të përjashtohen nga Konventa Europian ...
Antonio Pelle është lideri i grupit kriminal të San Luca në Itali ...
Dy efektivë policie në Bruksel në Belgjikës janë goditur me thikë sot ...
Vladimir Putin i kërkoi sot deputetëve të sapozgjedhur pas legjislativeve që kurorëzuan ...
Sekretari amerikan i shtetit, John Kerry, ka kërkuar nga talibanët që ta ...
Në Kembrixh, në Masaçusets, është shitur për më shumë se 62 mijë ...
Policia gjermane po heton një çift i cili thuhet mbajtur djaline tyre, ...
Autoritetet greke kthyen sot nga ishulli grek Lesbos drejt Dikili-t në Turqi ...
HARTA E FAQES SHERBIME