Surprizë arkeologjike në Elbasan, pikaset kisha “e varrosur” në kodër 

1

Elbasani drejt një zbulimi tjetër të madh arkeologjik. Burimet bënë me dije se arkeologët ndodhen në prag të një zbulimi të madh i cili do të tërheqë vëmendjen e mbarë opinionit.

Bëhet fjalë për një kishë e cila është e mbuluar me gurë dhe që është “konservuar” aty prej disa shekujsh.

Arkeologët nisen nga disa indikacione të cilat kanë baza shkencore. Së pari ekzistenca e kësaj kishe haset edhe në literaturën e vjetër. Por mbi të gjitha vendi ku ndodhet tërheq vëmendjen pasi bëhet fjalë për një kodërz e cila ndodhet në një sipërfaqe fushore.

Arkeologët mendojnë se po të gërmohet në këtë kodër do të zbulohet një kishë e cila ka të konservuar gjithçka brenda saj.

Për ekzistencën e kishës ekzistojnë edhe argumenta të tjerë. Sipas arsyetimit historik kisha u mbulua nga banorët e zonës me gurë e dhe për të mos rënë në duart e armikut. Ende nuk dihet nëse bëhet fjalë për sulmet barbare avarëve, gotëve, estrogotëve apo të turqve.

Surpriza e famshme arkeologjike pritet të bëhet publike në ditët në vijim./ Infoelbasani.al

kisha

Kryesore
Të ngjashme

Leave a Response

Reisha Perlmutter, një artiste e re, ka mahnitur të gjithë në rrjetet ...
Një vepër arti mbetet gjithmonë e bukur pavarësisht materialit me të cilin ...
Elbasani drejt një zbulimi tjetër të madh arkeologjik. Burimet bënë me dije ...
“Shqiptarët janë një nga të pakët popuj të Europës, e mund të ...
Piktori francez, Jean-Léon Gerome, është një nga mjeshtrat më të mëdhenj të ...
Për të gjithë fansat e fimit “Piratët e Karaibeve”, vjen një lajm ...
Këngëtaret Eda Zari dhe Elina Duni kanë ngritur zërin kundër degradimit të ...
Puntata e dytë e emisionit “Xing me Ermalin” në tv Klan ka ...
Nga viti në vit rritet numri i turistëve të huaj që vizitojnë ...
Ky djalosh shqiptar me qeleshen e bardhë e jelekun e kuq, është ...
Këtë herë Elina Duni performon në Zyrih solo, pa kuartetin e saj ...
“Me sopranon e lindur në Prishtinë, Kosovë, Krenare Gashin, të dielën më ...
Ish-spikerja e njohur e RTSH-së, Vjollca Vokshi, ka ardhur për një vizitë ...
Nëpër botën mendore të Brechtit, Kafkës, Canettit dhe Krausit. Bertolt Brecht 1. ...
Akademia e Shkencave e Francës, në kuadrin e 350 vjetorit të themelimit ...
Nga Flutura Açka. “Në shtyp ditët e fundit kam parë disa shkrime ...
Gjatë qëndrimit në Ukrainë, ambasadorja e Shqipërisë në Poloni, znj. Shpresa Kureta, ...
Jakup Ferri, i biri i Ferr Durit, u lind në vitin 1832 ...
HARTA E FAQES SHERBIME