“Shembje urash dhe stuhi të fuqishme”, uragani “Mathew” godet rëndë Haitin 

Screenshot_5

Stuhia më të fuqishme që ka prekur Karaibet gati për një dekadë ka goditur Haitin, duke e çuar shpejtësinë e erës në 230km /h e shoqëruar edhe nga një shi i madh dhe stuhi të rrezikshme.

Uragani “Matthew”, i kategorisë së katërt, ka lënë disa të vdekur  në Haiti dhe në Republikën Domenikane.

Haiti jugor është ndarë në dy pjesë pasi ura që lidh atë në kryeqytetin, “Port-au-Prince”, u shemb.

Mattheë tashmë ka lëvizur në brigjet veri-lindore të Kubës drejt Floridës, ku edhe janë lëhuar paralajmërimet. .

Raporton sugjerojnë se Kuba nuk është goditur aq e rëndë sa Haiti.

3 persona raportohet kenë vdekur në Haiti dhe katër në Republikën fqinje Domenikane.

Numri i të vdekurve pritet të rritet.

_91510698_035683724-1 _91523481_mediaitem91523480

Kryesore
Të ngjashme

Leave a Response

Uragani “Matthew” është drejtuar drejt Bahamas dhe bregut lindor të Floridas të ...
Për më shumë se 60 vjet, këto unaza misterioze në Murmansk të ...
Është një vizion i tmerrshëm i luftës – dhe një luftë ndryshe ...
Carla Hiers dhe partneri i saj ishin rrëzuar në tokë pasi kishin ...
Aktivistë të të drejtave të njeriut në Bjellorusi i bënë thirrje Bashkimit ...
Një gazetar britanik, i njohur si “sheiku i rremë” për prirjen e ...
Kryeministrja norvegjeze, Erna Solberg tha sot se nuk pendohet se kishte luajtur ...
Pas Edward Snowden, SHBA është alarmuar se një tjetër kontraktor i NSA ...
Një skelet i një mashkulli i fosilizuar, për të cilin shkencëtarët pohojnë ...
Forcat e armatosura turke (TSK) në kuadër të operacionit “Mburoja e Eufratit”, ...
Britania e Madhe kërkon që ushtarët britanikë të përjashtohen nga Konventa Europian ...
Antonio Pelle është lideri i grupit kriminal të San Luca në Itali ...
Dy efektivë policie në Bruksel në Belgjikës janë goditur me thikë sot ...
Vladimir Putin i kërkoi sot deputetëve të sapozgjedhur pas legjislativeve që kurorëzuan ...
Sekretari amerikan i shtetit, John Kerry, ka kërkuar nga talibanët që ta ...
Në Kembrixh, në Masaçusets, është shitur për më shumë se 62 mijë ...
Policia gjermane po heton një çift i cili thuhet mbajtur djaline tyre, ...
Autoritetet greke kthyen sot nga ishulli grek Lesbos drejt Dikili-t në Turqi ...
HARTA E FAQES SHERBIME