Sekretet e Maradonës tek Napoli, kush ishte njeriu që ia rrëmbeu Barcelonës yllin argjentinas 

Untitled-28

“Transferimi i Diego Maradonas te Napoli në vitin 1984? Është ekuivalent sikur të transferonte Cristiano Ronaldon sot. Dhe kjo është qartë e pamundur”. Kështu vlerëson 85-vjeçari Corrado Ferlaino, presidenti i Napolit në periudhën 1983-1993.

Krahasimi i dhënë në një intervistë së fundi për “La Gazzetta dello Sport” është perfekt.

Ardhja e gjeniut argjentinas për 7 milionë paund nga Barcelona në vitin 1984 ishte blerja e shekullit. Napoli kishte transferuar një futbollist të ri të destinuar për madhështi.

Ai ishte eksploziv, agil dhe rezistues. Këmba e tij e majtë dukej sikur ishte nga parajsa. Ndoshta dribluesi më i mirë në histori, shkruan “Daily Mail”, transmeton “Koha Ditore”. Periudha e tij në Napoli ishte plot shkëlqim, shkathtësi dhe po ashtu kontroverse.

Maradona, i lindur në Lanus, kurrë nuk ishte adaptuar në Barcelonë, ndërsa më vonë ishte ankuar se katalonjët mospërfillës kishin bërë amerikano-latinët të ndiheshin si qytetarë të rendit të dytë. Qëndrimi i tij në “Camp Nou” kishte qenë i shkurtër. Por, askush nuk priti që Napoli të rrëmbente djaloshin e artë.

Sulmuesi argjentinas po shkonte në qytetin e çmendur pas futbollit, që kishte qenë shtëpi e emrave të mëdhenj përfshirë edhe të qendërsulmuesit brazilian Jose Altafini, të portierit të famshëm Dino Zoff dhe të mbrojtësit holandez Ruud Krol. Por, ata kurrë nuk kishin fituar një titull të Italisë me Napolin.

Kryesore
Të ngjashme

Leave a Response

Trajnenri i Spanjës Julen Lopetegui ngacmuar nga gazetarët rreth formacionit të skuadrës, ...
Duket se më në fund Borusia Dortmund do të privohet nga shërbimt ...
Topi i futbollit që shihni më poshtë është projektuar që të funksionojë ...
Sulmuesi i Manchester Cityt, Kevin De Bruyne, raportohet se do të mungojë ...
Në pritje për të dhënë konferencën zyrtare për shtyp para ndeshjes me ...
Pasi ka humbur shumë raste të pastra për shënim në ndeshjet e ...
Mbrojtësi shqiptar Shkodran Mustafi thotë se e di që Arsenali pagoi shtrenjtë ...
Kur gjerat po shkonin mire pas rezultateve pozitive sidomos pas fitores se ...
“Transferimi i Diego Maradonas te Napoli në vitin 1984? Është ekuivalent sikur ...
Ish-futbollisti i Ganës, Malik Jabir, ka dhënë një deklaratë shumë interesante për ...
Kampioni botëror i peshave të rënda në boks, Tyson Fury, mund ta ...
Ndeshja që do të luhet nesër më mbrëmje midis Lihtershtejnit dhe kombëtares ...
Real Madrid ka provuar për të nënshkruar me mesfushorin e Barcelonës, Ivan ...
Edhe pse mbaroi para pak muajsh, edicioni i ardhshëm i kampionatit europian ...
Ante Çaçiç është paraqitur para mediave për ndeshjen Kosovë-Kroaci. Ai e konsideron ...
Gianni De Biasi ka folur në konferencën për shtyp para sfidës ndaj ...
Kapiteni i Kombëtare së Kroacisë, Vedran Corluka ka thënë se Kroacia nga ...
Mbrojtësi i Kombëtares, Mërgim Mavraj, ka folur në konferencën për shtyp para ...
HARTA E FAQES SHERBIME