Rusia trajnon qytetarët e saj për luftën bërthamore me perëndimin 

Screenshot_6

Qeveria ruse ka nisur një stërvitje mbarëkombëtare të trajnimit të civileve në zonat kryesore të vendit duke i përgatitur si duhet të veprojnë në rast të një sulmi bërthamor nga Perëndimi, raporton “The Independent”.

Mes rritjeve të tensioneve ndërkombëtare, veçanërisht për shkak të sjelljes së Rusisë në Siri, ministri i Mbrojtes njoftoi javën e kaluar se “skizofrenët janë në mprehje armëve bërthamore nga Amerika për në Moskë.”

Ushtrimi që zgjat tri ditë, i drejtuar nga Ministria e Mbrojtjes Civile dhe Emergjencave , do të përfshijë 200,000 persona nga personeli me bashkëpunimin e 40 milionë civilëve.

“EMERCOM”deklaroi në faqen e saj: “Stërvitja do të ketë në bazë rreziqet e rrezatimit kimik dhe biologjik gjatë emergjencave dhe objekteve potencialisht të rrezikshme . Mbrojtja civile dhe mbrojtja e njeriut në institucionet sociale dhe ndërtesat publike janë planifikuar gjithashtu që të trajtohen.”

Kryesore
Të ngjashme

Leave a Response

Uragani “Matthew” është drejtuar drejt Bahamas dhe bregut lindor të Floridas të ...
Për më shumë se 60 vjet, këto unaza misterioze në Murmansk të ...
Është një vizion i tmerrshëm i luftës – dhe një luftë ndryshe ...
Carla Hiers dhe partneri i saj ishin rrëzuar në tokë pasi kishin ...
Aktivistë të të drejtave të njeriut në Bjellorusi i bënë thirrje Bashkimit ...
Një gazetar britanik, i njohur si “sheiku i rremë” për prirjen e ...
Kryeministrja norvegjeze, Erna Solberg tha sot se nuk pendohet se kishte luajtur ...
Pas Edward Snowden, SHBA është alarmuar se një tjetër kontraktor i NSA ...
Një skelet i një mashkulli i fosilizuar, për të cilin shkencëtarët pohojnë ...
Forcat e armatosura turke (TSK) në kuadër të operacionit “Mburoja e Eufratit”, ...
Britania e Madhe kërkon që ushtarët britanikë të përjashtohen nga Konventa Europian ...
Antonio Pelle është lideri i grupit kriminal të San Luca në Itali ...
Dy efektivë policie në Bruksel në Belgjikës janë goditur me thikë sot ...
Vladimir Putin i kërkoi sot deputetëve të sapozgjedhur pas legjislativeve që kurorëzuan ...
Sekretari amerikan i shtetit, John Kerry, ka kërkuar nga talibanët që ta ...
Në Kembrixh, në Masaçusets, është shitur për më shumë se 62 mijë ...
Policia gjermane po heton një çift i cili thuhet mbajtur djaline tyre, ...
Autoritetet greke kthyen sot nga ishulli grek Lesbos drejt Dikili-t në Turqi ...
HARTA E FAQES SHERBIME