Receta me qumështin e shafranit të Indisë, lëngu ‘magjik’ më i mirë se ilaçet 

qumesht _s hafran - Indie

Dikur konsiderohej si një erëz që mund të hidhej me raste tek gatimet. Ndërsa tani cilësohet si një super ushqim që mund të kurojë gjithçka, që nga problemet në zemër deri tek helmimi.

Shafrani i Indisë mund të cilësohet si zëvendësuesi më i mirë i ilaçeve. Ai mund të kurojë gjithçka, që nga problemet në zemër deri tek helmimi. Shafranin e Indisë mund ta përdorni si erëz në gatime të ndryshme ose si produkt bukurie.

Me të mund të përgatisni edhe qumështin e artë; është e shëndetshme, e shijshme dhe ka një sërë përfitimesh të tjera shëndetësore. Ekspertja e dietave Alissa Rumsey ka zbuluar recetën për përgatitjen e këtij lëngu magjik.

Përbërësit:

  • 1 filxhan qumësht bajame pa sheqer
  • 1 lugë çaji pluhur Shafrani Indie
  • 1/2 lugë çaji kanellë
  • 1 lugë çaji mjaltë
  • 1 lugë gjellë vaj kokosi
  • shumë pak kripë deti

Përgatitja:

  • Ngroheni pak qumështin e bajameve në një tigan (mos të ziejë).
  • Shtoni përbërësit e tjerë në tigan dhe i përzieni mirë.
  • I hidhni në një blender dhe i shtrydhni për rreth 30 sekonda ose derisa të formohet një masë homogjene. Shërbejeni menjëherë./ Burimi: Rodalewellness – Gazeta Shendeti/
Kryesore
Të ngjashme

Leave a Response

Dhimbjet e periodave janë diçka që mund të prekin çdo femër. Shumë ...
Dikur konsiderohej si një erëz që mund të hidhej me raste tek ...
Mbipesha ekstreme, apo obeziteti, është njëri ndër problemet më të mëdha i ...
Për të gjithë ata që mendojnë se kanë IQ të ulët, tashmë ...
Puçrrat që krijohen pas rruajtjes janë gjithmoën të mërzitshme dhe shumë irrituese. ...
Kur ishim të vegjël dëgjonim shpesh të rriturit që na këshillonin që ...
Ndoshta i vetmi element negativ në këto perime është era e pakëndshme ...
A e dini ç’duhet të bëni nëse ndodheni në situatën kur ndokujt ...
Sëmundjet të tilla si astma, bronshiti dhe të tjera që më së ...
Shkaktari kryesor i tharjes vagjinale është ndryshimi i hormoneve. Dy gjendjet kryesore hormonale ...
Dhimbjet e kokës në mëngjes, stresi, tensionimet dhe kërcitja që dëgjoni sa ...
Disa persona plaken më shpejt sesa të tjerët, e disa tjerë edhe ...
Kjo metodë e largimit të dhimbjeve është shumë e lashtë dhe quhet ...
Çiftet të cilat po ‘luftojnë’ për të pasur fëmijë thjeshtë duhet të ...
Sëmundjet e tilla siç janë astma, bronshiti si dhe lloje të ndryshme ...
Shumë njerëz e shmangin përdorimin e vajit të kastorit për flokë dhe ...
Sëmundjet e gjendrës tiroide prekin rreth 200 milionë njerëz në botë, siç ...
Një studim i publikuar së fundmi në Journal of the American Osteopathic ...
HARTA E FAQES SHERBIME