Putin Parlamentit: “Ta bëjmë Rusisë një vend më të fortë” 

Russian President Vladimir Putin attends an awarding ceremony at the Kremlin in Moscow, Russia, September 22, 2016. REUTERS/Ivan Sekretarev

Vladimir Putin i kërkoi sot deputetëve të sapozgjedhur pas legjislativeve që kurorëzuan një influencë të plotë të Kremlinit mbi Dumën që të përmbushin misionin historik të Rusisë për të qenë një vend i fortë.

“Ne duhet të përforcojmë sigurinë dhe kapacitetet e mbrojtjes së vendit tonë”, deklaroi Putin, duke theksuar nevojën për të mbrojtur pozicionin e vendit në skenën botërore.

Sesioni i parë i dhomës së ulët të Parlamentit rus vejn në kontekstin e nivelit më të ulët të marrëdhënieve mes Moskës dhe Perëndimit.

Madje ndërprerja këtë javë e negociatave mes rusëve dhe amerikanëve mbi dosien siriane ka sjellë një përshkallëzim verbal të pazakontë që prej viteve 1980, kur presidenti amerikan, Ronald Reagan e quante Bashkimin Sovjetik, “Perandoria e së Keqe”

Kryesore
Të ngjashme

Leave a Response

Uragani “Matthew” është drejtuar drejt Bahamas dhe bregut lindor të Floridas të ...
Për më shumë se 60 vjet, këto unaza misterioze në Murmansk të ...
Është një vizion i tmerrshëm i luftës – dhe një luftë ndryshe ...
Carla Hiers dhe partneri i saj ishin rrëzuar në tokë pasi kishin ...
Aktivistë të të drejtave të njeriut në Bjellorusi i bënë thirrje Bashkimit ...
Një gazetar britanik, i njohur si “sheiku i rremë” për prirjen e ...
Kryeministrja norvegjeze, Erna Solberg tha sot se nuk pendohet se kishte luajtur ...
Pas Edward Snowden, SHBA është alarmuar se një tjetër kontraktor i NSA ...
Një skelet i një mashkulli i fosilizuar, për të cilin shkencëtarët pohojnë ...
Forcat e armatosura turke (TSK) në kuadër të operacionit “Mburoja e Eufratit”, ...
Britania e Madhe kërkon që ushtarët britanikë të përjashtohen nga Konventa Europian ...
Antonio Pelle është lideri i grupit kriminal të San Luca në Itali ...
Dy efektivë policie në Bruksel në Belgjikës janë goditur me thikë sot ...
Vladimir Putin i kërkoi sot deputetëve të sapozgjedhur pas legjislativeve që kurorëzuan ...
Sekretari amerikan i shtetit, John Kerry, ka kërkuar nga talibanët që ta ...
Në Kembrixh, në Masaçusets, është shitur për më shumë se 62 mijë ...
Policia gjermane po heton një çift i cili thuhet mbajtur djaline tyre, ...
Autoritetet greke kthyen sot nga ishulli grek Lesbos drejt Dikili-t në Turqi ...
HARTA E FAQES SHERBIME