Pas Brexit, ushtarët britanikë largohen nga Konventa Europiane për të Drejtat e Njeriut 

britania

Britania e Madhe kërkon që ushtarët britanikë të përjashtohen nga Konventa Europian për të Drejtat e Njeriut gjatë konflikteve të ardhshme nëse do të ketë, në mënyrë që ata të mos paditen.

Kështu ka njoftuar Kryeministrja angleze Theresa May dhe Sekretari i Mbrojtjes Michael Fallon në konferencën e Partisë Konservatore. Britania është një nga themeluesit e kësaj Konvente në vitin 1953, dhe pas 60 vitesh Kryeministrja May kërkon që shteti ishullor të largohet.

Në nenin 15 të traktatit thuhet se edhe në raste emergjente në momentin që një shtet vendos të largohet nga Konventa Europian për të Drejtat e Njeriut , ndalohet dhuna, tortura dhe skllavërimi.

Ky institucion ka reaguar duke thënë se është e drejta e çdo shteti për t’u larguar, por duhet të japë një arsye të fortë rreth këtij vendimi./SYRI.net/

Kryesore
Të ngjashme

Leave a Response

Uragani “Matthew” është drejtuar drejt Bahamas dhe bregut lindor të Floridas të ...
Për më shumë se 60 vjet, këto unaza misterioze në Murmansk të ...
Është një vizion i tmerrshëm i luftës – dhe një luftë ndryshe ...
Carla Hiers dhe partneri i saj ishin rrëzuar në tokë pasi kishin ...
Aktivistë të të drejtave të njeriut në Bjellorusi i bënë thirrje Bashkimit ...
Një gazetar britanik, i njohur si “sheiku i rremë” për prirjen e ...
Kryeministrja norvegjeze, Erna Solberg tha sot se nuk pendohet se kishte luajtur ...
Pas Edward Snowden, SHBA është alarmuar se një tjetër kontraktor i NSA ...
Një skelet i një mashkulli i fosilizuar, për të cilin shkencëtarët pohojnë ...
Forcat e armatosura turke (TSK) në kuadër të operacionit “Mburoja e Eufratit”, ...
Britania e Madhe kërkon që ushtarët britanikë të përjashtohen nga Konventa Europian ...
Antonio Pelle është lideri i grupit kriminal të San Luca në Itali ...
Dy efektivë policie në Bruksel në Belgjikës janë goditur me thikë sot ...
Vladimir Putin i kërkoi sot deputetëve të sapozgjedhur pas legjislativeve që kurorëzuan ...
Sekretari amerikan i shtetit, John Kerry, ka kërkuar nga talibanët që ta ...
Në Kembrixh, në Masaçusets, është shitur për më shumë se 62 mijë ...
Policia gjermane po heton një çift i cili thuhet mbajtur djaline tyre, ...
Autoritetet greke kthyen sot nga ishulli grek Lesbos drejt Dikili-t në Turqi ...
HARTA E FAQES SHERBIME