OKB-ja: “Botës do ti duhen plot 69 milionë mësues” 

4459555-empty-classroom-at-elementary-school

Pothuajse 69 milionë mësues duhet të jenë të punësuar në mbarë botën deri në vitin 2030, nëse zotimet ndërkombëtare për arsimin do të mbahen, paralajmëron UNESCO.

Vlerësimi i agjencisë së Kombeve të Bashkuara përcakton  numrin e mësuesve të nevojshëm për të përmbushur premtimin për hapjen e shkollave fillore dhe të mesme për të gjithë fëmijët.

Boshllëqet më të mëdha për personel janë në Afrikën sub-Sahariane dhe Azinë Jugore.

Raporti i UNESCO-s thotë se nuk duhet të ketë një zhvendosje të menjëhershme  në rekrutimin e mësuesve për të kapërcyer “mungesat masive”.

Aktualisht, raporti nga Instituti i UNESCO-s për Statistikave thotë se ka rreth 263 milion fëmijë që nuk kanë një shkollë fillore apo të mesme ku të shkojnë.

Kryesore
Të ngjashme

Leave a Response

Uragani “Matthew” është drejtuar drejt Bahamas dhe bregut lindor të Floridas të ...
Për më shumë se 60 vjet, këto unaza misterioze në Murmansk të ...
Është një vizion i tmerrshëm i luftës – dhe një luftë ndryshe ...
Carla Hiers dhe partneri i saj ishin rrëzuar në tokë pasi kishin ...
Aktivistë të të drejtave të njeriut në Bjellorusi i bënë thirrje Bashkimit ...
Një gazetar britanik, i njohur si “sheiku i rremë” për prirjen e ...
Kryeministrja norvegjeze, Erna Solberg tha sot se nuk pendohet se kishte luajtur ...
Pas Edward Snowden, SHBA është alarmuar se një tjetër kontraktor i NSA ...
Një skelet i një mashkulli i fosilizuar, për të cilin shkencëtarët pohojnë ...
Forcat e armatosura turke (TSK) në kuadër të operacionit “Mburoja e Eufratit”, ...
Britania e Madhe kërkon që ushtarët britanikë të përjashtohen nga Konventa Europian ...
Antonio Pelle është lideri i grupit kriminal të San Luca në Itali ...
Dy efektivë policie në Bruksel në Belgjikës janë goditur me thikë sot ...
Vladimir Putin i kërkoi sot deputetëve të sapozgjedhur pas legjislativeve që kurorëzuan ...
Sekretari amerikan i shtetit, John Kerry, ka kërkuar nga talibanët që ta ...
Në Kembrixh, në Masaçusets, është shitur për më shumë se 62 mijë ...
Policia gjermane po heton një çift i cili thuhet mbajtur djaline tyre, ...
Autoritetet greke kthyen sot nga ishulli grek Lesbos drejt Dikili-t në Turqi ...
HARTA E FAQES SHERBIME