Moska vendos sistemet mbrojtëse kundërajrore në Siri 

auto_moska1475655714

Rusia ka vendosur sisteme mbrojtjeje kundërajrore S-300 në Tartus, qytet bregdetar në veriperëndim të Sirisë ku ajo posedon instalime portuare ushtarake, njoftoi dje në mbrëmje Ministria e Mbrojtjes e Rusisë.

Në fakt ky sistem plotëson dispozitivin e mbrojtjes të ngritur në bazën ajrore të Hmeimim (veriperëndim) me mbërritjen në nëntor 2015 të sistemit S-400 të gjeneratës së fundit.

Me modelet S-300 dhe S-400, Rusia garanton një mbrojtje ajrore të dy pikave të saj në Siri, porti i Tartusë dhe baza ajrore në Hmeimim, në provincën e Latakias, ku aviacioni rus ka në dispozicion dhjetëra bombardues, avionë luftarake dhe helikopterë.

Nga ana tjetër, Pentagoni ka reaguar ndaj këtij njoftimi duke ngritur pyetjen se “cili ishte kundërshtari që Moska shpresonte të mbante në distancë me këto predha”

Kryesore
Të ngjashme

Leave a Response

Uragani “Matthew” është drejtuar drejt Bahamas dhe bregut lindor të Floridas të ...
Për më shumë se 60 vjet, këto unaza misterioze në Murmansk të ...
Është një vizion i tmerrshëm i luftës – dhe një luftë ndryshe ...
Carla Hiers dhe partneri i saj ishin rrëzuar në tokë pasi kishin ...
Aktivistë të të drejtave të njeriut në Bjellorusi i bënë thirrje Bashkimit ...
Një gazetar britanik, i njohur si “sheiku i rremë” për prirjen e ...
Kryeministrja norvegjeze, Erna Solberg tha sot se nuk pendohet se kishte luajtur ...
Pas Edward Snowden, SHBA është alarmuar se një tjetër kontraktor i NSA ...
Një skelet i një mashkulli i fosilizuar, për të cilin shkencëtarët pohojnë ...
Forcat e armatosura turke (TSK) në kuadër të operacionit “Mburoja e Eufratit”, ...
Britania e Madhe kërkon që ushtarët britanikë të përjashtohen nga Konventa Europian ...
Antonio Pelle është lideri i grupit kriminal të San Luca në Itali ...
Dy efektivë policie në Bruksel në Belgjikës janë goditur me thikë sot ...
Vladimir Putin i kërkoi sot deputetëve të sapozgjedhur pas legjislativeve që kurorëzuan ...
Sekretari amerikan i shtetit, John Kerry, ka kërkuar nga talibanët që ta ...
Në Kembrixh, në Masaçusets, është shitur për më shumë se 62 mijë ...
Policia gjermane po heton një çift i cili thuhet mbajtur djaline tyre, ...
Autoritetet greke kthyen sot nga ishulli grek Lesbos drejt Dikili-t në Turqi ...
HARTA E FAQES SHERBIME