Makinat molekulare fitojnë Çmimin Nobel në Kimi 

_85950918_thinkstockphotos-450853983

Çmimi Nobel 2016 për Kimi është dhënë për prodhimin e makinerive më të vogla në botë, ato molekulare.

Jean-Pierre Sauvage, Sir J Fraser Stoddart dhe Bernard L Feringa do të ndajnë 727 000 dollarë për projektimin dhe sintezën e makinave në një shkallë molekulare.

Ata janë shpallur fitues në një konferencë shtypi në Suedi.

Makineritë molekulare do të përdoren në zhvillimin e ibjekteve si materialet e reja, sensorë dhe sisteme të grumbullimit të energjisë”.

Jean-Pierre Sauvage ka lindur në vitin 1944 në Paris, Francë. Ai është aktualisht profesor i merituar në Universitetin e Strasburgut dhe drejtori i kërkimeve në Qendrën Kombëtare Franceze për Kërkime Shkencore (CNRS).

Sir Fraser Stoddart u lind në vitin 1942 në Edinburg, Britani e Madhe. Ai aktualisht ështe profesor ne “Northwestern University”, në SHBA.

Bernard L. Feringa lindur në vitin 1951 në Barger-Compascuum, Holandë. Ai është profesor i kimisë organike në Universitetin e Groningen, Holandë.

Kryesore
Të ngjashme

Leave a Response

Uragani “Matthew” është drejtuar drejt Bahamas dhe bregut lindor të Floridas të ...
Për më shumë se 60 vjet, këto unaza misterioze në Murmansk të ...
Është një vizion i tmerrshëm i luftës – dhe një luftë ndryshe ...
Carla Hiers dhe partneri i saj ishin rrëzuar në tokë pasi kishin ...
Aktivistë të të drejtave të njeriut në Bjellorusi i bënë thirrje Bashkimit ...
Një gazetar britanik, i njohur si “sheiku i rremë” për prirjen e ...
Kryeministrja norvegjeze, Erna Solberg tha sot se nuk pendohet se kishte luajtur ...
Pas Edward Snowden, SHBA është alarmuar se një tjetër kontraktor i NSA ...
Një skelet i një mashkulli i fosilizuar, për të cilin shkencëtarët pohojnë ...
Forcat e armatosura turke (TSK) në kuadër të operacionit “Mburoja e Eufratit”, ...
Britania e Madhe kërkon që ushtarët britanikë të përjashtohen nga Konventa Europian ...
Antonio Pelle është lideri i grupit kriminal të San Luca në Itali ...
Dy efektivë policie në Bruksel në Belgjikës janë goditur me thikë sot ...
Vladimir Putin i kërkoi sot deputetëve të sapozgjedhur pas legjislativeve që kurorëzuan ...
Sekretari amerikan i shtetit, John Kerry, ka kërkuar nga talibanët që ta ...
Në Kembrixh, në Masaçusets, është shitur për më shumë se 62 mijë ...
Policia gjermane po heton një çift i cili thuhet mbajtur djaline tyre, ...
Autoritetet greke kthyen sot nga ishulli grek Lesbos drejt Dikili-t në Turqi ...
HARTA E FAQES SHERBIME