“Lufta e Tretë Botërore do të nisë shumë shpejtë” 

005f2120000004b0-3823741-image-a-4-1475683662669_1475695411-7225847

Është një vizion i tmerrshëm i luftës – dhe një luftë ndryshe nga çdo luftë tjetër që ka ndodhur më parë.

Shefat e Ushtrisë Amerikane kanë zbuluar parashikimet e tyre rreth një konflikti të madh, duke thënë se lufta mes kombeve në njëfarë pike në të ardhmen është “pothuajse e sigurt”.

Inteligjenca artificiale dhe armët e mençura do të vendoseshin në front – me “shtetet moderne që do të veprojnë në mënyrë shumë agresive”, thonë ata, transmeton Gazeta Express.

“Një konflikt i mundshëm në të ardhmen e afërt do të jetë jashtëzakonisht vdekjeprurës dhe i shpejtë, dhe ne nuk e zotërojmë kohëmatësin”, tha Maj. Gen. William Hix në një takim vjetor të Shoqatës së Ushtrisë Amerikane në Uashington, thuhet sipas Defence One.

“Shpejtësia e ngjarjeve me shumë gjasë do t’i shtypë aftësitë tona njerëzore”, tha Hix. Kina dhe Rusia kanë ushtri konvencionale masive që janë duke u bërë gjithnjë e më teknologjike – duke e detyruar Pentagonin që të mendojë dhe të përgatitet për “dhunë në një shkallë që Ushtria Amerikane nuk e ka parë që nga Korea”, tha Hix.

Kryesore
Të ngjashme

Leave a Response

Uragani “Matthew” është drejtuar drejt Bahamas dhe bregut lindor të Floridas të ...
Për më shumë se 60 vjet, këto unaza misterioze në Murmansk të ...
Është një vizion i tmerrshëm i luftës – dhe një luftë ndryshe ...
Carla Hiers dhe partneri i saj ishin rrëzuar në tokë pasi kishin ...
Aktivistë të të drejtave të njeriut në Bjellorusi i bënë thirrje Bashkimit ...
Një gazetar britanik, i njohur si “sheiku i rremë” për prirjen e ...
Kryeministrja norvegjeze, Erna Solberg tha sot se nuk pendohet se kishte luajtur ...
Pas Edward Snowden, SHBA është alarmuar se një tjetër kontraktor i NSA ...
Një skelet i një mashkulli i fosilizuar, për të cilin shkencëtarët pohojnë ...
Forcat e armatosura turke (TSK) në kuadër të operacionit “Mburoja e Eufratit”, ...
Britania e Madhe kërkon që ushtarët britanikë të përjashtohen nga Konventa Europian ...
Antonio Pelle është lideri i grupit kriminal të San Luca në Itali ...
Dy efektivë policie në Bruksel në Belgjikës janë goditur me thikë sot ...
Vladimir Putin i kërkoi sot deputetëve të sapozgjedhur pas legjislativeve që kurorëzuan ...
Sekretari amerikan i shtetit, John Kerry, ka kërkuar nga talibanët që ta ...
Në Kembrixh, në Masaçusets, është shitur për më shumë se 62 mijë ...
Policia gjermane po heton një çift i cili thuhet mbajtur djaline tyre, ...
Autoritetet greke kthyen sot nga ishulli grek Lesbos drejt Dikili-t në Turqi ...
HARTA E FAQES SHERBIME