Kosova, kërcënimet boshe për reciprocitet me Serbinë 

b_1475643796-3588778

Kosova po vazhdon të tregojë pafuqi përballë veprimeve të shtetit serb dhe përveç paralajmërimeve për vendosje reciprociteti me Serbinë, Qeveria nuk ka treguar se cilat do të jenë ato masa, shkruan sot Koha Ditore.

Duke folur për arrestimin e oficerit të lartë policor në Mitrovicë, ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj, deklaroi se Qeveria e Kosovës do të sillet në mënyrë reciproke nëse Serbia vazhdon me arrestimin e zyrtarëve të lartë të shtetit të Kosovës. Por dikasteri që drejton Hoxhaj nuk ka ofruar më shumë sqarime se çfarë masash reciproke do të ndërmerren.

Kurse ministrja e cila merret enkas me dialogun me Serbinë, Edita Tahiri, ka thënë se duhet drejtuar Ministrisë së Punëve të Jashtme për politikat e masave reciproke në marrëdhëniet “bilaterale mes shteteve”.

Por Kosova dhe Serbia nuk kanë marrëdhënie bilaterale pasi mungon njohja reciproke. Për më tepër, Beogradi vazhdon ta sfidojë Pavarësinë e shpallur në shkurt të vitit 2008…

Kryesore
Të ngjashme

Leave a Response

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovësm Xhavit Haliti ka mbetur i habitur kur ...
Këngëtari Labinot Tahiri prej kohësh ka bërë të ditur angazhim e tij ...
Avokati i Nehat Thaçit, drejtorit rajonal të Policisë së Kosovës, që u ...
Autoritetet e Prishtinës sërish po përpiqen t’ia marrin Trepçën pronarëve të ligjshëm, ...
Komisioni për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e FSK-së gjatë mbledhjes ...
Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, e ka ftuar Qeverinë të ...
Kosova po vazhdon të tregojë pafuqi përballë veprimeve të shtetit serb dhe ...
Lumi Hadri, aktiviste në Shtetet e Bashkuara të Amerikës e cila ka ...
Në mbledhjen e Komisionit për Politikë të Jashtme anëtarët e këtij komisioni ...
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi në vizitën zyrtare në Tiranë ka pasur ...
Ish-drejtori i Agjencisë Kosovare Kundër Korrupsionit, Hasan Preteni, ka thënë se tenderët ...
Gjermanët kanë këshilluar Kosovën që të lëvizet me shpejtësi në përmbushjen e ...
Ambasadori Christopher Hill ishte përfaqësuesi i parë diplomatik i SHBA në Shqipëri ...
Takimi i dytë i përbashkët të Komisionit për Stabilizim Asociim BE-Kosovë do ...
Nga 314 shqiptarë të Kosovës që kanë shkuar në Siri që nga ...
Princesha e Luksemburgut, Tessy, ka folur për jetën e saj si paqeruajtëse ...
Një person ka plagosur kushërirën e tij me “Kallashnikov” dje në Kosovë, ...
Një përleshje mes disa personave ka ndodhur pasditen e sotme në rrugën ...
HARTA E FAQES SHERBIME