Konsulli i SHBA flet për Lotarinë Amerikane: Ja çfarë ju skualifikon menjëherë 

Llotaria_amerikane1-1

Qytetarët shqiptarë kanë 34 ditë kohë në dispozicion për të aplikuar për lotarinë amerikane DV2018. Në një intervistë ekskluzive Konsulli Amerikan në Tiranë Benjamin Hesprich, shpjegoi për Ora News se fotografia me syze dhe me e vjetër se 6 muaj por edhe arsimi i mesëm me kohë të pjesshme ju skualifikojnë automatikisht.

Lorenc Mansaku: “Personat e interesuar të futen në faqen tonë të internetit dhe të lexojnë nëse ata janë të kualifikueshëm ose jo”

Benjamin Hesprich: “Ju keni nevojë për fotografinë e re, dhe ju lutem në fotografinë e re hiqni syzet”

Lorenc Mansaku: “Fotografia të jetë e kohëve të fundit, mos përdorni fotografinë që përdoret vitin e shkuar pasi këta janë faktorë që ju skualifikojnë. Në momentin kur aplikon programi nuk të jep mundësinë që ti ta verifikosh se cilën fotografi ke vendosur, kështu që do sugjeronim që para se të ngarkohet fotografia t’i vendosni emrin e personit që po aplikon dhe pastaj të ngarkohet. Nuk ka një kriter moshe për të aplikuar. Nëse janë dy bashkëshortë, secili prej tyre ka të drejtën ta hedhë si aplikanti kryesorë. Duhet të përfshijë bashkëshorten e tij dhe fëmijët bilogjik, të birësuar të cilët banojnë ose jo me ta nën 21 vjeç dhe të pamartuar.”

Benjamin Hesprich: “Mbani mend që ju duhet të keni një diplomë nga shkolla e mesme me kohë të plotë, e krahasueshme me një diplomë amerikane.”

Para nisjes së aplikimeve, konsullata amerikane theksoi se SHBA nuk ofron asistencë.

Lorenc Mansaku: “Personat e interesuar nuk mund të presin që shteti amerikan t’iu sigurojë shtëpi, pra ju duhet ta siguroni vetë ketë”.

Benjamin Hesprich: “Për tu regjistruar në lotarinë amerikanë është falas, mos pagoni për këtë. Vetëm aplikoni në dvlottery.state.gov.

Siç mësohet nga burime zyrtare të departamentit të shtetit çdo vit 14 milionë e gjysëm qytetarë nga e gjithë bota synojnë ëndrrën amerikane duke hedhur llotarinë.

Shqipëria duket se thyen rekorde aplikimesh po të kihet parasysh numri i popullsisë. Në renditjen e vendeve europiane është e katërta pas Ukrahinës, Rusisë dhe Turqisë si dhe e para në rajon me 198,625 aplikime.

Nga e marta e 4 tetorit shërbim ndihme për qytetarët e interesuar ofrohet edhe nëpër kancelari por zyrtarë të ambasadës terheqin vëmendjen se për aplikimin nuk kerkohet asnjë pagesë dhe duhet të jenë të kujdesshëm ndaj abuzuesve të mundshëm.

Kryesore
Të ngjashme

Leave a Response

Qytetarët shqiptarë kanë 34 ditë kohë në dispozicion për të aplikuar për ...
Skandalet me tekstet nuk ndalen. Këtë herë bëhet fjalë për tekste të ...
Në orën 18:00 janë hapur aplikimet për Lotarinë Amerikane për të gjithë ...
Florida Hoxha është një vajzë e re shqiptare që prej 10 muajsh ...
Ambasada amerikane në Tiranë ka njoftuar qytetarët shqiptarë brenda dhe jashtë vendit ...
OSHEE njoftoi sot se për shkak të punimeve për fuqizimin e rrjetit ...
Semke Hyka, mamaja e foshnjes dy-ditëshe që vdiq në Pogradec, ka fajësuar ...
Një mjek në Kamëz ka rrëfyer efektet anësore të punës me hashashin, të hasura ...
Nesër, më 4 tetor, ora 18:00 me orën lokale të Shqipërisë, hapen ...
Vjeshta duket se ka trokitur tamam. Reshjet e shiut të mbrëmjes së ...
Aleanca Kundër Importit të Plehrave (AKIP) ka reaguar pas video-monologut të Kryeministrit ...
Ata enden rrugëve, flenë në parqe ose në strehët e pallateve dhe ...
Aleanca Kundër Importit të Plehrave (AKIP) ka publikuar sot në faqen e ...
Papa Françesku mbërriti sot paradite në Azerbajxhan, ku përfundoi udhëtimi i tij ...
Mjekët dhe stomatologët, të cilët nuk kanë plotësuar kreditet që kërkohen në ...
Në protestën e djeshme të shoqërisë civile kundër importit të plehrave pati ...
Fotot e mëposhtme tregojnë realitetin shqiptar pas rrëzimit të diktaturës komuniste. SHPËRNDAJE ...
Drejtuesja e Aleancës Kundër Importit të Plehrave, Kozara Kati, ka komentuar deklaratën ...
HARTA E FAQES SHERBIME