Kerry: Talibanët të arrijnë paqe me qeverinë afgane 

epa05432239 A handout photo provided by the US Department of State shows US Secretary of State John Kerry holding a joint press conference with British Foreign Secretary Boris Johnson (not pictured) after their meeting at the Foreign and Commonwealth Office in London, Britain, 19 July 2016. The meeting was their first bilateral meeting since Johnson was appointed Foreign Secretary by British Prime Minister Theresa May on 13 July.  EPA/US STATE DEPARTMENT / HANDOUT  HANDOUT EDITORIAL USE ONLY

Sekretari amerikan i shtetit, John Kerry, ka kërkuar nga talibanët që ta ndjekin shembullin aktual të liderëve kryengritës afganë të luftës, të cilët kanë arritur paqe me qeverinë në Kabul.

Duke folur sot në Bruksel në konferencën e donatorëve për Afganistanin, zoti Kerry tha se “ekziston rruga kah përfundimi i ndershëm i konfliktit, që e kanë zhvilluar talibanët, ky është komnflikt që nuk mund të fitohet në fushëbetejë”.

Ai theksoi se marrëveshja paqësore e nënshkruar muajin e kaluar nga Gulbuddin Hekmatyar, që e udhëheq grupin militant, Hezb-e Islam, dhe ishte figurë kryesore e luftës civile afgane të viteve të 90-ta, është “model për atë që është e mundur”.

Marrëveshja paqësore është e vetmja mënyrë që talibanët ta përfundojnë luftimin, ta sigurojnë stabilitetin e qëndrueshëm dhe “të arrijnë tërheqje të plotë të forcave ushtarake ndërkombëtare, që është qëllim i tyre”, tha John Kerry

Kryesore
Të ngjashme

Leave a Response

Uragani “Matthew” është drejtuar drejt Bahamas dhe bregut lindor të Floridas të ...
Për më shumë se 60 vjet, këto unaza misterioze në Murmansk të ...
Është një vizion i tmerrshëm i luftës – dhe një luftë ndryshe ...
Carla Hiers dhe partneri i saj ishin rrëzuar në tokë pasi kishin ...
Aktivistë të të drejtave të njeriut në Bjellorusi i bënë thirrje Bashkimit ...
Një gazetar britanik, i njohur si “sheiku i rremë” për prirjen e ...
Kryeministrja norvegjeze, Erna Solberg tha sot se nuk pendohet se kishte luajtur ...
Pas Edward Snowden, SHBA është alarmuar se një tjetër kontraktor i NSA ...
Një skelet i një mashkulli i fosilizuar, për të cilin shkencëtarët pohojnë ...
Forcat e armatosura turke (TSK) në kuadër të operacionit “Mburoja e Eufratit”, ...
Britania e Madhe kërkon që ushtarët britanikë të përjashtohen nga Konventa Europian ...
Antonio Pelle është lideri i grupit kriminal të San Luca në Itali ...
Dy efektivë policie në Bruksel në Belgjikës janë goditur me thikë sot ...
Vladimir Putin i kërkoi sot deputetëve të sapozgjedhur pas legjislativeve që kurorëzuan ...
Sekretari amerikan i shtetit, John Kerry, ka kërkuar nga talibanët që ta ...
Në Kembrixh, në Masaçusets, është shitur për më shumë se 62 mijë ...
Policia gjermane po heton një çift i cili thuhet mbajtur djaline tyre, ...
Autoritetet greke kthyen sot nga ishulli grek Lesbos drejt Dikili-t në Turqi ...
HARTA E FAQES SHERBIME