Kerry: “Nuk kemi hequr ende dorë nga Siria” 

1052136386

SHBA-ja nuk ka hequr dorë nga dosja siriane dhe nga plani i paqes në këtë shtet të rrënuar nga lufta, pavarësisht pezullimit të bashkëpunimit me Rusinë, u shpreh sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry.

Nga ana e saj Moska, me anë të një deklarate të zëdhënësit të Kremlinit, Dmitri Peskov njoftoi se aspironte që “urtësia politike” të mbizotëronte në Uashington dhe se kontaktet për këtë çështje mjaft delikate ishin të nevojshme për të shpëtuar paqen dhe sigurinë.

Kreu i diplomacisë amerikane ishte sigurisht zyrtari i fundit amerikan që beson në një bashkëpunim diplomatik dhe ushtarak me Moskën për të gjetur një rrugëzgjidhje të krizës në Siri, por i është dashur të artikulojë njoftimin e djeshëm nga Shtëpia e Bardhë për bllokimin e dialogut amerikano-rus kryesisht për shkak të disfatës në armëpushimin e fundit dhe në zgjatjen e luftimeve në qytetin e Alepos.

“Do të doja të isha mjaft i qartë me opinionin mbarë botëror. Nuk do ta lëmë të përgjunjet popullin sirian, nuk do ta braktisim kurrë vazhdimësinë e paqes, nuk do të dezertojmë kurrë nga fushëbeteja”, u shpreh Kerry në një fjalim për lidhjet transatlantike në Bruksel, në fondacionin ”German Marshall”./ /v.b/ a.jor.

Kryesore
Të ngjashme

Leave a Response

Uragani “Matthew” është drejtuar drejt Bahamas dhe bregut lindor të Floridas të ...
Për më shumë se 60 vjet, këto unaza misterioze në Murmansk të ...
Është një vizion i tmerrshëm i luftës – dhe një luftë ndryshe ...
Carla Hiers dhe partneri i saj ishin rrëzuar në tokë pasi kishin ...
Aktivistë të të drejtave të njeriut në Bjellorusi i bënë thirrje Bashkimit ...
Një gazetar britanik, i njohur si “sheiku i rremë” për prirjen e ...
Kryeministrja norvegjeze, Erna Solberg tha sot se nuk pendohet se kishte luajtur ...
Pas Edward Snowden, SHBA është alarmuar se një tjetër kontraktor i NSA ...
Një skelet i një mashkulli i fosilizuar, për të cilin shkencëtarët pohojnë ...
Forcat e armatosura turke (TSK) në kuadër të operacionit “Mburoja e Eufratit”, ...
Britania e Madhe kërkon që ushtarët britanikë të përjashtohen nga Konventa Europian ...
Antonio Pelle është lideri i grupit kriminal të San Luca në Itali ...
Dy efektivë policie në Bruksel në Belgjikës janë goditur me thikë sot ...
Vladimir Putin i kërkoi sot deputetëve të sapozgjedhur pas legjislativeve që kurorëzuan ...
Sekretari amerikan i shtetit, John Kerry, ka kërkuar nga talibanët që ta ...
Në Kembrixh, në Masaçusets, është shitur për më shumë se 62 mijë ...
Policia gjermane po heton një çift i cili thuhet mbajtur djaline tyre, ...
Autoritetet greke kthyen sot nga ishulli grek Lesbos drejt Dikili-t në Turqi ...
HARTA E FAQES SHERBIME