Kërkohet moratorium për dënimin me vdekje në Bjellorusi 

litar

Aktivistë të të drejtave të njeriut në Bjellorusi i bënë thirrje Bashkimit Evropian për t’i parashtruar Minskut kërkesën për një moratorium për dënimin me vdekje, pas një rasti të përsëritur të dënimit me vdekje në këtë shtet, që ndodhet në portat e Evropës.

“BE-ja duhet të kërkojë në mënyrë të qartë për një moratorium mbi dënimin me vdekje, një nga masat kryesore që përcakton vijën e saj politike kundrejt Bjellorusisë”, bëri të ditur një OJQ bjelloruse për mbrojtjen e të drejtave të njeriut, Viasna, në një raport të paraqitur në Minsk.

Ky raport prej 88 faqesh, i përgatitur me Federatën Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut (FIDH) denoncon shkeljen e të drejtave të të dënuarve me vdekje në çdo fazë të procedurës gjyqësore, duke vlerësuar se dënimi me vdekje në vend po kthehet në këtë mënyrë “i paligjshëm”.

Aktivistët deklarojnë se përdorimi  i “torturave” është më forma më e zakonshme me qëllim për të detyruar të dyshuarit të dëshmojnë në mungesë të avokatit të tyre. /ata

Kryesore
Të ngjashme

Leave a Response

Uragani “Matthew” është drejtuar drejt Bahamas dhe bregut lindor të Floridas të ...
Për më shumë se 60 vjet, këto unaza misterioze në Murmansk të ...
Është një vizion i tmerrshëm i luftës – dhe një luftë ndryshe ...
Carla Hiers dhe partneri i saj ishin rrëzuar në tokë pasi kishin ...
Aktivistë të të drejtave të njeriut në Bjellorusi i bënë thirrje Bashkimit ...
Një gazetar britanik, i njohur si “sheiku i rremë” për prirjen e ...
Kryeministrja norvegjeze, Erna Solberg tha sot se nuk pendohet se kishte luajtur ...
Pas Edward Snowden, SHBA është alarmuar se një tjetër kontraktor i NSA ...
Një skelet i një mashkulli i fosilizuar, për të cilin shkencëtarët pohojnë ...
Forcat e armatosura turke (TSK) në kuadër të operacionit “Mburoja e Eufratit”, ...
Britania e Madhe kërkon që ushtarët britanikë të përjashtohen nga Konventa Europian ...
Antonio Pelle është lideri i grupit kriminal të San Luca në Itali ...
Dy efektivë policie në Bruksel në Belgjikës janë goditur me thikë sot ...
Vladimir Putin i kërkoi sot deputetëve të sapozgjedhur pas legjislativeve që kurorëzuan ...
Sekretari amerikan i shtetit, John Kerry, ka kërkuar nga talibanët që ta ...
Në Kembrixh, në Masaçusets, është shitur për më shumë se 62 mijë ...
Policia gjermane po heton një çift i cili thuhet mbajtur djaline tyre, ...
Autoritetet greke kthyen sot nga ishulli grek Lesbos drejt Dikili-t në Turqi ...
HARTA E FAQES SHERBIME