Haliti: BE ka vendosur kritere të tepërta për Kosovën, nuk e dinim që lufta kundër korrupsionit ishte kusht 

xhavi_1475683897-2562392

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovësm Xhavit Haliti ka mbetur i habitur kur ka mësuar se një nga kushtet kryesore për liberalizimin e vizave është lufta kundër korrupsionit. Ai tha se në asnjë moment ky kriter nuk ëhstë përmendur gjatë takimeve që përfaqësuesit e Kosovës kanë patur me përfaqësuesit e BE-së në Bruksel.

Haliti ndërkohë ka deklaruar se kruteret e vendosura nga BE për Kosovën janë të tepërta.
Nga ana tjetër udhëheqësja e Zyrës së BE-së në Kosovë, Apostolova bëri të ditur se janë dy kritere për tu përmbushur nga Kosova.

Duke folur për liberalizimin e vizave, çështje kjo e cila dominoi gjatë këtij takimi, Apostolova, nënvizoi se për të arritur këtë duhet përmbushur dy kritere: së pari, ratifikimi i Marrëveshjes për Demarkacionin me Malin e Zi dhe kushti i dytë, tha ajo, është luftimi i korrupsionit.
Lidhur me luftën kundër korrupsionit ajo e bëri të qartë se duhet dëshmuar vullnet dhe përkushtim për luftimin e tij.

Por, anëtar i këtij Komisioni, Xhavit Haliti, pasi vlerësoi se kriteret e vendosura për liberalizimin e vizave janë të tepërta, nënvizoi se kriteri i dytë, ai për luftën kundër korrupsionit nuk u është thënë gjatë takimeve që kanë pasur me përfaqësuesit e BE-së.

Kryesore
Të ngjashme

Leave a Response

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovësm Xhavit Haliti ka mbetur i habitur kur ...
Këngëtari Labinot Tahiri prej kohësh ka bërë të ditur angazhim e tij ...
Avokati i Nehat Thaçit, drejtorit rajonal të Policisë së Kosovës, që u ...
Autoritetet e Prishtinës sërish po përpiqen t’ia marrin Trepçën pronarëve të ligjshëm, ...
Komisioni për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e FSK-së gjatë mbledhjes ...
Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, e ka ftuar Qeverinë të ...
Kosova po vazhdon të tregojë pafuqi përballë veprimeve të shtetit serb dhe ...
Lumi Hadri, aktiviste në Shtetet e Bashkuara të Amerikës e cila ka ...
Në mbledhjen e Komisionit për Politikë të Jashtme anëtarët e këtij komisioni ...
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi në vizitën zyrtare në Tiranë ka pasur ...
Ish-drejtori i Agjencisë Kosovare Kundër Korrupsionit, Hasan Preteni, ka thënë se tenderët ...
Gjermanët kanë këshilluar Kosovën që të lëvizet me shpejtësi në përmbushjen e ...
Ambasadori Christopher Hill ishte përfaqësuesi i parë diplomatik i SHBA në Shqipëri ...
Takimi i dytë i përbashkët të Komisionit për Stabilizim Asociim BE-Kosovë do ...
Nga 314 shqiptarë të Kosovës që kanë shkuar në Siri që nga ...
Princesha e Luksemburgut, Tessy, ka folur për jetën e saj si paqeruajtëse ...
Një person ka plagosur kushërirën e tij me “Kallashnikov” dje në Kosovë, ...
Një përleshje mes disa personave ka ndodhur pasditen e sotme në rrugën ...
HARTA E FAQES SHERBIME