Greqia i kthen mbrapsh Turqisë kontigjentin e parë të refugjatëve 

Refugees and migrants cross the border from Greece into Macedonia, near the village of Idomeni, Greece, 24 August 2015.

Autoritetet greke kthyen sot nga ishulli grek Lesbos drejt Dikili-t në Turqi një kontigjent prej 55 azilkërkuesish, shumica shtetas pakistanezë dhe algjerianë, në përputhje me marrëveshjen BE-Turqi, sipas një burimi të policisë.

“Në mesin e këtij grupi janë 37 azilkërkuesit e parë të refuzuar në instancën e dytë nga autoritetet e shërbimit grek për azil”, sipas së njëjtit burim.

Përveç 20 shtetasve pakistanezë dhe 20 algjerianë, ky grup përfshin 5 shtetas marokenë, katër afganë, tre nga Bangladeshi, një nga Sri Lanka, një iranian dhe një palestinez.

Ky është kthimi I parë masiv prej grushtit të dështuar të Shtetit në Turqi më 15 korrik. Arrestimet në masë të ndërmarra më pas nga autoritetet turke përkeqësuan marrëdhëniet midis Ankarasë dhe Brukselit.

Kryesore
Të ngjashme

Leave a Response

Uragani “Matthew” është drejtuar drejt Bahamas dhe bregut lindor të Floridas të ...
Për më shumë se 60 vjet, këto unaza misterioze në Murmansk të ...
Është një vizion i tmerrshëm i luftës – dhe një luftë ndryshe ...
Carla Hiers dhe partneri i saj ishin rrëzuar në tokë pasi kishin ...
Aktivistë të të drejtave të njeriut në Bjellorusi i bënë thirrje Bashkimit ...
Një gazetar britanik, i njohur si “sheiku i rremë” për prirjen e ...
Kryeministrja norvegjeze, Erna Solberg tha sot se nuk pendohet se kishte luajtur ...
Pas Edward Snowden, SHBA është alarmuar se një tjetër kontraktor i NSA ...
Një skelet i një mashkulli i fosilizuar, për të cilin shkencëtarët pohojnë ...
Forcat e armatosura turke (TSK) në kuadër të operacionit “Mburoja e Eufratit”, ...
Britania e Madhe kërkon që ushtarët britanikë të përjashtohen nga Konventa Europian ...
Antonio Pelle është lideri i grupit kriminal të San Luca në Itali ...
Dy efektivë policie në Bruksel në Belgjikës janë goditur me thikë sot ...
Vladimir Putin i kërkoi sot deputetëve të sapozgjedhur pas legjislativeve që kurorëzuan ...
Sekretari amerikan i shtetit, John Kerry, ka kërkuar nga talibanët që ta ...
Në Kembrixh, në Masaçusets, është shitur për më shumë se 62 mijë ...
Policia gjermane po heton një çift i cili thuhet mbajtur djaline tyre, ...
Autoritetet greke kthyen sot nga ishulli grek Lesbos drejt Dikili-t në Turqi ...
HARTA E FAQES SHERBIME