Çfarë është ky yll misterioz në univers? 

37cda64f00000578-3769646-image-a-25-1472757507707_1472828424-5661272-560x347

Prej tetorit të kaluar, një yll i pazakonshëm ka habitur astronomët me lëvizjet në ndriçimin e tij, duke bërë që shumë prej tyre të spekulojnë rreth një megastrukture të mundshme aliene e cila mund të jetë duke e bllokuar dritën.

Shkencëtarët kohët e fundit kanë zbuluar se ndriçimi në këtë yll ka rënë për rreth 20% përgjatë një shekulli, që e shton edhe më tej misterin e tij.

Në një shpjegim të ri, megjithatë, një astrofizikan shpjegon një skenar i cili mund të demaskojë teorinë e megastrukturës aliene – dhe hulumtuesit mund ta kenë gjetur një tjetër yll që i përshtatet këtij modeli.

Ylli misterioz mund të jetë në një fazë të hershme të evolucionit, thonë hulumtuesit, me lëvizjet në ndriçim të cilat mund të jenë një fenomen natyror.

Ylli misterioz, i njohur si KIC 8462852, mund të jetë i rrethuar nga një disk protoplanetar që ka skaje të orientuara në relacion me Tokën, shpjegon astrofizikani Ethan Siegel, duke shkruar për Forbes.

Përderisa disqet janë të njohur për emetimin e dritës infra të kuqe, ky rreshtim do ta bënte këtë rrezatim të dukshëm për ne.

Edhe pse është thënë se ylli mund të jetë qindra miliona vjet i vjetër, disa ekspertë besojnë se ai mund të jetë shumë i ri.

Kryesore
Të ngjashme

Leave a Response

Armë, doza marijuane, kafshë të gjalla, seks me pagesë. Të gjitha në ...
Prej tetorit të kaluar, një yll i pazakonshëm ka habitur astronomët me ...
Një adoleshent nga India ka pasur një bisht tetë inç të gjatë, ...
Një kompani në Newscastle të Britanisë së Madhe pati një ide ndryshe ...
Kush nuk dëshiron të bëhet një miliarder? Duket se të gjithë e ...
Disa meshkuj i kanë të gjitha: karrierë të suksesshme, grua të mençur ...
Në vitin 1962, Otto Skorzny, një prej komandantëve më famëkeq të trupave ...
Në shkretëtirën Gobi, që shtrihet në territorin e Mongolisë dhe Kinës, janë ...
Adolf Hitler ishte i varur nga kokaina dhe drejtoi pushtimin e Rusisë ...
Studiuesi Robert Elsie bëri të ditur se sapo ka publikuar librin e ...
Për të gjithë ata që mendojnë se kanë IQ të ulët, tashmë ...
Një fotografi e bukur nuk është vetëm rezultat i një teknologjie të ...
Vogëlushi i quajtur Wyat Shoptaw provon për herë të parë tortë në ...
Ky është momenti i frikshëm kur një autobus me shpejtësi të lartë ...
Një video në të cilën shihen dy gra duke u rrahur, është ...
Shtatë oficerë policie në Zelandën e Re kanë shfrytëzuar hapësirën e një ...
Tradita boliviane për të ngritur në ajër nusen ditën e dasmës ka ...
Shumica e foshnjave të porsalindura kanë shumë pak flokë, por Junior i ...
HARTA E FAQES SHERBIME