Bill Klinton i quan politikat e Obamës për shëndetësinë: “gjëja më e çmendur në botë” 

President Barack Obama talks with former President Bill Clinton backstage at the New Amsterdam Theater in New York, N.Y., June 4, 2012. (Official White House Photo by Pete Souza)

This official White House photograph is being made available only for publication by news organizations and/or for personal use printing by the subject(s) of the photograph. The photograph may not be manipulated in any way and may not be used in commercial or political materials, advertisements, emails, products, promotions that in any way suggests approval or endorsement of the President, the First Family, or the White House.
Bill Klinton e cilësoi sistemin e shëndetësisë të reformuar nga Barak Obama si “të çmendur”, një frazë e vogël që është rimarrë menjëherë nga kundërshtarët republikanë.

Ai përpiqej të shpjegonte mosfunksionimin e sistemit kompleks të sigurimit shëndetësor amerikan, që mbështetet njëkohësisht në sigurime private dhe publike.

Reforma e Barack Obama e miratuar nga Kongresi në vitin 2010 i ka mundësuar miliona personave që të regjistrohen në një sigurim shëndetësor të subvensionuar, por për disa të vetëpunësuar apo krerë sipërmarrjesh të vogla, pra persona që të ardhurat nuk i mundësojnë të marrin këtë ndihmë, çmimi i sigurimeve private është rritur për shkak të efekteve të paparashikuara në tregjet e siguracioneve.

“Pra ne kemi një sistem të çmendur ku 25 milionë persona shtesë janë siguruar, por ata që lodhen dhe punojnë 60 orë në javë përfundojnë të paguajnë dy herë më shumë se sa më parë. Kjo është gjëja më e çmendur në botë”, thekson Bill Klinton.

Bill Klinton vazhdoi arsyetimin e tij duke shpjeguar se reforma e propozuar nga Hillary Klinton është më e mirë dhe mundëson më shumë lehtësira për amerikanët.

Por, për Donald Trump dhe republikanët, që përpiqen prej gjashtë vitesh të shfuqizojnë reformën e vitit 2010, kjo deklaratë duket një mundësi e artë.

“Ai tha se është gjëja më e çmendur në botë, është një citim i saktë”, deklaroi Donald Trump në Arizona.

“Dua ta falënderoj që u tregua i ndershëm”, vazhdoi kandidati republikan.

E pyetur sot për këtë polemikë, Hillary Klinton i tha gazetarëve se “kam thënë që ne duhet të përmirësojmë atë që nuk funksionon dhe të ruajmë atë që funksionon”.

Kryesore
Të ngjashme

Leave a Response

Uragani “Matthew” është drejtuar drejt Bahamas dhe bregut lindor të Floridas të ...
Për më shumë se 60 vjet, këto unaza misterioze në Murmansk të ...
Është një vizion i tmerrshëm i luftës – dhe një luftë ndryshe ...
Carla Hiers dhe partneri i saj ishin rrëzuar në tokë pasi kishin ...
Aktivistë të të drejtave të njeriut në Bjellorusi i bënë thirrje Bashkimit ...
Një gazetar britanik, i njohur si “sheiku i rremë” për prirjen e ...
Kryeministrja norvegjeze, Erna Solberg tha sot se nuk pendohet se kishte luajtur ...
Pas Edward Snowden, SHBA është alarmuar se një tjetër kontraktor i NSA ...
Një skelet i një mashkulli i fosilizuar, për të cilin shkencëtarët pohojnë ...
Forcat e armatosura turke (TSK) në kuadër të operacionit “Mburoja e Eufratit”, ...
Britania e Madhe kërkon që ushtarët britanikë të përjashtohen nga Konventa Europian ...
Antonio Pelle është lideri i grupit kriminal të San Luca në Itali ...
Dy efektivë policie në Bruksel në Belgjikës janë goditur me thikë sot ...
Vladimir Putin i kërkoi sot deputetëve të sapozgjedhur pas legjislativeve që kurorëzuan ...
Sekretari amerikan i shtetit, John Kerry, ka kërkuar nga talibanët që ta ...
Në Kembrixh, në Masaçusets, është shitur për më shumë se 62 mijë ...
Policia gjermane po heton një çift i cili thuhet mbajtur djaline tyre, ...
Autoritetet greke kthyen sot nga ishulli grek Lesbos drejt Dikili-t në Turqi ...
HARTA E FAQES SHERBIME