FOTO/ Shikoni si ka qenë Tirana në vitin 1992 

14543468_10157416315405214_585646225_n

Fotot e mëposhtme tregojnë realitetin shqiptar pas rrëzimit të diktaturës komuniste. Fotografitë janë bërë në periferi të Tiranë më 28 Mars-30 Maj 1992. Ato janë realizuar nga fotoreporteri amerikan Peter Turnley, i cili ka dokumentuar ngjarje të rëndësishme në vende të ndryshme të botës.

Një interes të veçantë fotoreporteri ka patur edhe për Shqipërinë e pasdiktaturës, Shqipërinë e rebelimit të 1997-ës, dhe ngjarjet e Kosovës.

Gjatë dy dekadave të fundit ai ka udhëtuar në 85 vende, duke mbuluar dhe pasqyruar lajmet me rëndësi ndërkombëtare.

14569772_10157416316915214_1232028675_n 14568969_10157416316760214_1851786990_n 14569736_10157416316425214_1422897123_n 14542676_10157416316325214_262745714_n 14555759_10157416316230214_1214602957_n 14555679_10157416315615214_1042013594_n 14543468_10157416315405214_585646225_n 14518360_10157416315400214_1088526581_n

 

 

Kryesore
Të ngjashme

Leave a Response

Qytetarët shqiptarë kanë 34 ditë kohë në dispozicion për të aplikuar për ...
Skandalet me tekstet nuk ndalen. Këtë herë bëhet fjalë për tekste të ...
Në orën 18:00 janë hapur aplikimet për Lotarinë Amerikane për të gjithë ...
Florida Hoxha është një vajzë e re shqiptare që prej 10 muajsh ...
Ambasada amerikane në Tiranë ka njoftuar qytetarët shqiptarë brenda dhe jashtë vendit ...
OSHEE njoftoi sot se për shkak të punimeve për fuqizimin e rrjetit ...
Semke Hyka, mamaja e foshnjes dy-ditëshe që vdiq në Pogradec, ka fajësuar ...
Një mjek në Kamëz ka rrëfyer efektet anësore të punës me hashashin, të hasura ...
Nesër, më 4 tetor, ora 18:00 me orën lokale të Shqipërisë, hapen ...
Vjeshta duket se ka trokitur tamam. Reshjet e shiut të mbrëmjes së ...
Aleanca Kundër Importit të Plehrave (AKIP) ka reaguar pas video-monologut të Kryeministrit ...
Ata enden rrugëve, flenë në parqe ose në strehët e pallateve dhe ...
Aleanca Kundër Importit të Plehrave (AKIP) ka publikuar sot në faqen e ...
Papa Françesku mbërriti sot paradite në Azerbajxhan, ku përfundoi udhëtimi i tij ...
Mjekët dhe stomatologët, të cilët nuk kanë plotësuar kreditet që kërkohen në ...
Në protestën e djeshme të shoqërisë civile kundër importit të plehrave pati ...
Fotot e mëposhtme tregojnë realitetin shqiptar pas rrëzimit të diktaturës komuniste. SHPËRNDAJE ...
Drejtuesja e Aleancës Kundër Importit të Plehrave, Kozara Kati, ka komentuar deklaratën ...
HARTA E FAQES SHERBIME