“Provokimet” e Hahn për çështjen çame dhe Traktati i Lozanës, Cipras thërret Këshillin e Mbrojtjes 

image_2016_09_30_1010_1475225393

Kryeministri grek Aleksis Tsipras ka thirrur me urgjencë mbledhjen e Komisionit të Jashtëm dhe Mbrojtjes për të diskutuar mbi deklaratat e Komisionerit Hahn për çështjen çame, qëndrim që ka shkaktuar jo pak tension në Athinë dhe ka acaruar marrëdhëniet me Brukselin raporton Kathimerini.

Mediat greke flasin për një bisedë me tone të larta mes ministrit të Jashtëm Nikos Kotzias dhe komisionerit Hahn, zëdhëniësja e të cilit reagoi më pas duke thënë se Brukseli nuk ndërhyn në marrdhëniet dypalëshe. Githsesi Athina e quan të papranueshëm këtë qëndrim, duke hedhur dyshime mbi rolin e Bashkimit Europian si promotor i paqes dhe sigurisë. http://www.kathimerini.gr/877068/article/epikairothta/politikh/apanthsh-….

Ajo që i ka hedhur benzinë zjarrit janë deklaratat e fundit të presidentit turk, Rexhep Taip Erdogan për rishikimin e Traktatit të Lozanës të vitit 1922-1923 që i dha fund luftës-greko turke dhe që vendosi shkëmbimin e detyruar të popullsive greke të Anadollit dhe asaj turke të Greqisë, ku një pjesë ka qenë popullsi shqiptare. Erdogan e quajti traktatin e Lozanës një marrëveshje të negociuar keq, ku Turqia sipas tij humbi disa ishuj të Egjeut, duke shtuar se Ankaraja po vuan sot pasojat e asaj marrëveshje.

Në dukje deklararata të pakordinuara si ato të zotit Hahn ashtu edhe të Erdogan kanë rritur ndjeshëm shqetësimin në Athinë për retë e zeza që vijnë nga Tirana dhe Athina./Respublica

Kryesore
Të ngjashme

Leave a Response

Udhëtarët në aeroportin e Rodhosit në Greqi janë nxjerrë nga ambientet e ...
Kryeministri grek Aleksis Tsipras ka thirrur me urgjencë mbledhjen e Komisionit të ...
Pas shqetësimit të ngritur nga Syri.net për disa ushtarakë rusë në Shqipëri, ...
Shumë bujë u bë në atë kohë për këtë vrasje, ndërsa sot ...
Një tërmet i shkallës 5 ka goditur brigjet e bregdetit grek, gjegjësisht ...
Pas zbulimit të “Eskobarit” shqiptar Kement Balili që kërkohet nga Greqia, policia ...
Një helikopter ushtarak Apache është rrëzuar mëngjesin e sotëm në Greqi gjatë ...
Një zjarr i fuqishëm ka rënë në kampin e refugjatëve në ishullin ...
Televizioni më i madh në Greqi, MEGA, që nga dita e nesërme ...
Moti i keq ka shkaktuar një kaos total në Greqi, duke regjistruar ...
Shqiptarët vazhdojnë të renditen të parët në Greqi për parregullsi në dokumentacion ...
Greqia përfitoi sot 246 milionë euro gjatë ankandit për caktimin e kompetencave ...
Një organizatë kriminale që vepronte në ishullin Kos të Greqisë është shkatërruar ...
Kryeministri grek, Aleksis Cipras, kërkon një tjetër reduktim të borxhit shtetëror dhe ...
Dy tërmete kanë tronditur sot Greqinë, lëkundjet e të cilit u ndjenë ...
Një tjetër histori droge vjen nga Greqia për një organizatë kriminale të ...
Të paktën tre persona janë vrarë dhe katër të tjerë janë plagosur ...
Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar në Kosovë, Tahir Veliu është ...
HARTA E FAQES SHERBIME