Dhoma Britanike e Tregtisë: Qeveria po e çon Shqipërinë drejt Lindjes së kuqe 

zenel-hoxha

Dhoma Britanike e Tregtisë ka dalë kundër ligjit të Qeverisë të miratuar dje në Parlament që i detyron bizneset shqiptare të anëtarësohen në Dhomat e Tregtisë.

Ky ligj i hartuar nga Qeveria Shqiptare ka hasur në kundërshtim e Dhomës Tregtare të Britanisë, e cila shprehet se asnjë biznes nuk mund të detyrohet që të anëtarësohet nëpër Dhoma Tregtare, gjë që është në kundërshtim me modelin anglez dhe amerikan.

Në këtë kuadër, sipas Dhomës Britanike, ky model i qeverisë shqiptare po e orienton Shqipërinë drejt modelit të vendeve të Lindjes.

Deklarata e Dhomës Britanike të Tregtisë:

Dhoma Britanike në Shqipëri është themeluar 15 vjet më parë në Shqipëri në bazë të principeve dhe modelit Anglo -Amerikan si edhe standarteve udhezuese të ICC (Dhoma Ndërkombëtare e Tregtisë) të cilat veprojnë mbi bazën e lirisë.

Misioni i Dhomave të Tregtisë është të punojnë për të mbështetur biznesin në bazë të interesit reciprok. Dhomat duhet të ofrojnë shërbime cilësore dhe sa më shumë fokus në ndihmë të biznesit. Biznesi duhet te jete në gjëndje të bëjë dallimin dhe zgjedh atë që ofron më të mirën. Konkurueshmëria e lirë do të përsoste Dhomat dhe Organizatat e Biznesit për tu shënderruar vërtet në aleatë të natyrshëm të biznesit.

Antarsimi i detyruar është një kosto ekstra mbi të bërin biznes dhe një detyrim që mbi të gjitha krijon ndjesinë e të qënit në fuqi të sistemit të marrjes me dhunë, pasi ky ligj nuk i detyron dhomat lokale ti ofrojnë diçka në këmbim të biznesit. Modeli Gjerman-Italian nuk mund të krahasohet me gjobëvënësit e rinj siç do të jenë dhomat në të gjithë territorin e Shqipërisë.

Dhomat Bilaterale në vendin tonë janë një kontribut i madh profesional e demokratik për Shqipërinë. Ato çdo ditë kontribuojnë duke sjellur risi në shërbimet dhe bashkëpunimet me komunitetin e biznesit, si atij shqiptarë por edhe të bizneseve të vendeve nga vijnë.

E ardhmja e bizneseve shqiptare është orientuar drejt vendeve perendimore dhe jo drejt lindjes së kuqe siç po tenton lidershipi aktual i biznesit shqiptar.

Dhoma Britanike e Tregtisë

Kryesore
Të ngjashme

One Response to Dhoma Britanike e Tregtisë: Qeveria po e çon Shqipërinë drejt Lindjes së kuqe

  1. HERMES

    Ne rilindjen e kuqe.

     

Leave a Response

Këto janë titujt kryesorë të gazetave për ditën e sotme, e enjte ...
Një 48-vjeçar shqiptar është arratisur nga burgu i Kasandras në Halkidiki të ...
Alfred Skonja 29 vjeç është njëri prej të plagosurve nga të shtënat ...
Dy persona kanë mbetur të plagosur si pasojë e të shtënave me ...
Frederik Çuçllari mban postin e Dekanit në Universitetin “Fan S. Nolin” në ...
Ben Blushi mblodhi sonte në mbrëmje për herë të parë atë që ...
Në kuadër të reformës zgjedhore, Koalicioni i Vëzhguesve Vendorë ka depozituar në ...
Gjatë seancës së të enjtes të Kuvendit të Shqipërisë, pritet të miratohet ...
Pas Ben Blushit, edhe deputetja Mimoza Hafizi ka deklaruar dorëheqjen nga Partia ...
Mes zërit të imamit që thërret për besim, ditët në fshatin Lazarat ...
Rilindja është slogani i Edi Ramës që përdori në vitin 2013 kur ...
Kryeministri Edi Rama dhe kryetari i Kuvendit Ilir Meta zhvilluan pasditen e ...
Gjashtë emigrantë shqiptarë janë arrestuar të martën të brigjet braziliane nga agjentë ...
Ligji i ri që lejon importin e mbetjeve, i miratuar me votat ...
Një shqiptar në Slloveni është shpallur në kërkim nga policia pasi është ...
Kryeministri Edi Rama dhe kryetari i Parlamentit Ilir Meta ndodhen në takim ...
36-vjeçari shqiptar Vasil Rama, shoferi i bandës së “Audit të Verdhë”, është ...
  Pavarësisht deklarimeve të forta politike që bëhen çdo ditë për rritje ...
Ministri i Transportit Sokol Dervishaj ka pritur në një takim Ambasadorin e ...
Kritere të forta pë rata që duan të punojnë taksistë në Tiranë. ...
Reforma e re territoriale që reduktoi numrin e njësive vendore nga rreth ...
Aftësia e kësaj qeverie për të ricikluar problemet është mbresëlënëse. Kërcënoi me ...
Bankierët pohojnë se është shtimi i riskut të perceptuar të bankave për ...
Në kohën kur Agjensia e Trajtimit të Pronave ka nisur shqyrtimin e ...
Kredia për ekonominë u rikthye në stanjacion gjatë muajit gusht, teksa rritja ...
Teksa opinioni publik ka kanalizuar vëmendjen tek importi i plehrave dhe korrja ...
Rruga e Kombit (që fatkeqësisht është e njohur më shumë në lidhje ...
Ekonomia e vendit ka vënë në punë vetëm 66% të kapaciteteve investuese ...
Ministra të qeverisë dhe vetë kryeministri Edi Rama kanë trumbetuar jo pak ...
Një marrëveshje e arritur ndërmjet vendeve anëtare të OPEC-ut për të ulur ...
Bashkëshortja e ish-Kryeministrit të Britanisë së Madhe Tony Blair, Cherie Blair ndodhet ...
Dhoma Britanike e Tregtisë ka dalë kundër ligjit të Qeverisë të miratuar ...
Borxhi tatimor, që bizneset kanë ndaj organeve fiskale është rritur me ritme ...
Ligji i miratuar të enjten në parlament nga mazhoranca për anëtarësimin e ...
HARTA E FAQES SHERBIME