Unë jam Faik Konica – Nga Flutura Açka 

14470372_10209208384398807_2249458485584877954_n

Nga Flutura Açka.

“Në shtyp ditët e fundit kam parë disa shkrime denigruese, të paargumentuara dhe të shkruara keq kundër Faik Konicës. Sikur të kishim patur një të dytë.

Heaton Armstrong, Sekretari Privat i Princ Vidit, shkruan: “Kur Faik Konica na u afrua për të na mbështetur, ne u treguam të pakujdesshëm. Kur e kërkuam ne, nuk u kthye më…”

Kjo është kartvizita personale e Faik Konicës e vitit 1914, ruajtur në arkivën personale të Carel de Young, adjutantit të Gjenaralit de Veer, drejtues I Misionit Holandez Paqes 1913-14. Thotë, unë jam thjesht: Faik Konica.”

Kryesore
Të ngjashme

Leave a Response

Reisha Perlmutter, një artiste e re, ka mahnitur të gjithë në rrjetet ...
Një vepër arti mbetet gjithmonë e bukur pavarësisht materialit me të cilin ...
Elbasani drejt një zbulimi tjetër të madh arkeologjik. Burimet bënë me dije ...
“Shqiptarët janë një nga të pakët popuj të Europës, e mund të ...
Piktori francez, Jean-Léon Gerome, është një nga mjeshtrat më të mëdhenj të ...
Për të gjithë fansat e fimit “Piratët e Karaibeve”, vjen një lajm ...
Këngëtaret Eda Zari dhe Elina Duni kanë ngritur zërin kundër degradimit të ...
Puntata e dytë e emisionit “Xing me Ermalin” në tv Klan ka ...
Nga viti në vit rritet numri i turistëve të huaj që vizitojnë ...
Ky djalosh shqiptar me qeleshen e bardhë e jelekun e kuq, është ...
Këtë herë Elina Duni performon në Zyrih solo, pa kuartetin e saj ...
“Me sopranon e lindur në Prishtinë, Kosovë, Krenare Gashin, të dielën më ...
Ish-spikerja e njohur e RTSH-së, Vjollca Vokshi, ka ardhur për një vizitë ...
Nëpër botën mendore të Brechtit, Kafkës, Canettit dhe Krausit. Bertolt Brecht 1. ...
Akademia e Shkencave e Francës, në kuadrin e 350 vjetorit të themelimit ...
Nga Flutura Açka. “Në shtyp ditët e fundit kam parë disa shkrime ...
Gjatë qëndrimit në Ukrainë, ambasadorja e Shqipërisë në Poloni, znj. Shpresa Kureta, ...
Jakup Ferri, i biri i Ferr Durit, u lind në vitin 1832 ...
HARTA E FAQES SHERBIME