Maqedoni, deputetja shqiptare në parlament: Unë këtu flas vetëm shqip 

kaltrina azizi ok

Është deputetja më e re në përbërjen parlamentare të Maqedonisë, por duket se më e guximshmja deri tani teksa pa pikën e frikës drejtohet duke thënë se a është zyrtare shqipja apo jo, tregon faktin që ajo në parlament flet shqip.

Kaltrina Azizi, deputetja e BDI-së nga Kumanova dje ka dridhur komisionin për sistem politik në kuvend, në debatin që zhvillohej mbi Prokurorinë speciale duke iu përgjigjur kolegëve të saj nga VMRO të cilët e kishin provokuar lidhur me përgjimet.

Ata kishin hedhur akuza edhe ndaj zyrtarëve në Kosovë, duke përmendur edhe gjuhën shqipe, e duke e vënë në dilemë nëse është zyrtare apo jo.

Kryesore
Të ngjashme

Leave a Response

Një tetovar ka gjetur një mënyrë, thënë shumë butë, të çuditshme për ...
Zëvendësministri plotësues i Ministrisë së Brendshme, Oliver Andonov, e shfrytëzon si makinë ...
Ushtria Çlirimtare Kombëtare përmes një komunikate me shkrim ka marr përgjegjësinë e ...
Dinko Velev, bullgari i njohur për fushatën e tij në kapjen e ...
Katër balerina shqiptare dhe një badigard, të cilët punonin në lokalin e ...
Mijëra njerëz kanë protestuar jashtë Parlamentit të Maqedonisë, në valën e re ...
Është deputetja më e re në përbërjen parlamentare të Maqedonisë, por duket ...
Mijëra njerëz kanë protestuar jashtë Parlamentit të Maqedonisë, në valën e re ...
Kreu i partisë në pushtet, Gruevski, mbrëmë  bëri të ditur  blerjen e ...
Qindra audio inçizime nga përgjimet në Maqedoni, ku dëgjohen biseda telefonike të ...
Disa të rinj maqedonas kanë rrahur brutalisht me shufra druri një të ...
Kjo është kënga që i kushtohet ish-kryeministrit dhe liderit të VMRO-DPMNE, Nikolla ...
Ka përfunduar për sot seanca gjyqësore për rastin e Kumanovës. Seanca ishte ...
Edhe këtë vit shkollor nxënësit shqiptarë do të mësojnë nga tekste shkollore ...
“Sot po them dy gjëra: zonjusha në fjalë është A.A. nga Shkupi, ...
Maqedoni – Një shpellë në afërsi të Kërçovës e njohur si “Shpella ...
Gjyqi i 37 personave të dyshuar si anëtarë dhe bashkëpunëtorë të një ...
Ndërmarrja publike e Qytetit të Shkupit “Ujësjellësi” në Maqedoni ka falur mbi ...
HARTA E FAQES SHERBIME