FOTO – VIDEO/ Sonte në Kinë, festa e Hënës dhe ëmbëlsira në formën e saj 

Moon_Cake_Filling

Sot në mbarë Kinën festohet Festa e Mesvjeshtës që mund ta quajmë ndryshe edhe si Festa e Hënës, sepse në këtë ditë hëna është më e plotë. Kjo festë quhet edhe “Festa e ribashkimit”. Në natën e kësaj dite njerëzit sodisin hënën duke ngrënë “kekun e hënës”, i cili është një lloj ëmbëlsire në formë të rrumbullakët si hënë i mbuhsur me shije te ndryshme.

Keku i Hënës është ushqimi më i rëndësishëm i festës tradicionale të Mes-vjeshtës. Ai gatuhet në formë të rrumbullakët duke simbolizuar bashkimin e familjes dhe një jetë të begatë të saj.Për këtë qëllim kinezët blejnë Kekun e Hënës dhe e shpërndajnë atë si dhuratë.Sipas kranihave të ndryshme të vendit përgatitet dhe Keku i Hënës.Por kjo festë ka një atmosferë më të veçantë në Pekin, Suzhou dhe Guangdong. E veçanta e kekut është shija që përcjell.Keku i hënës tradicional gatuhet me bizele të ëmbla, susam dhe sheqer, kurse në ditët tona mund të përdoren dhe elemente të tjera për përgatitjen e kekut. Koncepti i Kekut të Hënës është zhvilluar me kalimin e viteve.

Në ditët tona ka disa lloje të reja të kësaj ëmbëlsire, si keku i hënës akullore, i gatuar kryesisht me akullore, tepër i pëlqyer nga fëmijët. Ndërsa Keku I hënës I shëndetshëm gatuhet me ginseng dhe me prodhime që përmbajnë kalcium. Ndërsa lloji më I ri I këtij keku tradicional është ai I freskët, pasi gatuhet me bizele,çaj dhe të freskon, kur e konsumon./Radioejani

download Moon_Cake_Filling 14317416_1128310377223201_1010466839986159342_n 14333844_1128310387223200_6836667556684337623_n 14292239_1128310473889858_213182623468402829_n 14322722_1128310280556544_4289914667591553973_n 14352138_1128310313889874_7950832614547446222_o 14317540_1128310350556537_1995939953726753831_n

 

Kryesore
Të ngjashme

Leave a Response

Për të shtatin vit rradhazi Mastercard ka publikuar “Global Destination Cities Index”, ...
Sot në mbarë Kinën festohet Festa e Mesvjeshtës që mund ta quajmë ...
Për kinezët, ushqimi i mirë është një ndërthurje e ngjyrës, aromës, përzierjes ...
Jo të gjithëve iu pëlqejnë pushimet verore dhe plazhi. Mali, ajri i ...
Në mesin e shumë qyteteve europiane ku ju mund të kaloni pushime ...
Për shekuj me radhë Shqipëria u shmang nga turistët. Tani vendi vlen ...
Janë francezët ata që së fundmi kanë shënjestruar Shqipërinë. Këtë herë është ...
Kjo ndërtesë e madhe e hapur në vitin 2014 nga mbretëresha Maxima ...
Në vitin 2006  planeti mësoi për të parin qytet në botë pa ...
Kush nuk i shikon fotografitë mahnitëse të udhëtimit  në Instagram dhe nuk ...
Kemi folur shpesh për turizmin alpin, për bukuritë, vështirësitë dhe adrenalinën që ...
Këtë herë, janë australianët që kanë diçka për të thënë e për ...
Ky është një nga jahtet më të bukur që ka ardhur në ...
Një jaht luksoz ka vizituar brigjet tona në jug të vendit. Drejtori ...
Nje tjeter angazhim i bashkise qe u jep me shume vlere pushimeve. ...
Agjencia Kombëtare e Bregdetit beson në një model të integruar të zhvillimit ...
Ekspertë nga Southamptoni kanë bërë një zbulim të madh në një vend ...
Një nga portalet më të mëdha në botë mbi udhëtimet dhe natyrën, ...
HARTA E FAQES SHERBIME