Gara për sekretar në OKB, Jeremiç rënditet në vend të dytë 

Vuk-jeremiq-610x358

Kandidati serb për sekretar të përgjithshëm të OKB-së, Vuk Jeremiç, ka marr vendin e tretë në raundin e trete joformal në garën për zëvendësuesin e Ban Ki-moon-it.

Ish-ministri i jashtëm i Serbisë, ka marrë 9 vota pro, 4 kundër dhe dy abstenim, ky ishte dhe rezultati më i mirë I tij në 4 raunde të zhvilluara.
Sipas burimeve të B92, vendin e parë e ka zënë kandidati portugez, Antionio Guterres me 12 vota pro, dy kundër dhe një abstenim, ndërsa në vendin e tretë është kandidati sllovak, Miroslav Lajcak (10-4-1).

Pas Jeremiçit është vendosur kandidati nga Maqedonia, Srdjan Kerim (8-7-0), Susana Malcorra (7-7-1) nga Argjentina, Irina Bokova nga Bullgaria, Danilo Turk nga Sllovenia, Helen Clarck nga Australia, Christiana Figueres nga Kosta Rika dhe Natalia Gherman nga Moldavia

Kryesore
Të ngjashme

Leave a Response

Qyteti lindor i Srebrenicës në Bosnje-Hercegovinë duket se është fituar nga kandidati ...
Arrestohet në pikëkalimin kufitar midis Malit të Zi e Serbisë, koloneli Radovan ...
Gazeta beogradase “Telegraf” duke raportuar për një nga reportazhet javore të RTV21 ...
Në garën e sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, kandidati serb ...
Në vitin 1993 është regjistruar një nga skandalet më të mëdha në ...
Shumë bashkëpunëtorë të Slobodan Millosheviqit edhe sot mbajnë poste. Dhe nuk pendohen ...
Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, gjatë një fjalimi në Asamblenë e Përgjithshme ...
Këshilli për marrëdhënie ndëretnike në Kuvendin e komunës së Bujanocit ka pranuar ...
Aleksandar Vuçiç nuk është ai lloj njeriut që i druhet ndryshimit të ...
Çifti aq shumë ishte i etur për seks saqë nuk u ka ...
Njëri ndër kriminelët më të mëdhenj, jo vetëm në Ballkan por edhe ...
Një grua ka tmerruar sot kalimtarët e rastit në Nish, ku në ...
Zyrtarë serbë vazhdojnë të komentojnë dhe të jenë të kënaqur me marrëveshjen ...
Të paktën këtë aspiron kryeministri serb, Aleksander Vuçiç për rajonin ballkanik. Për ...
Serbia kurrë nuk do ta pranojë pavarësinë e Kosovës, mirëpo kërkesat e ...
Policia e Serbisë në operacione të përbashkëta me policinë gjermane, për 13 ...
Kandidati serb për sekretar të përgjithshëm të OKB-së, Vuk Jeremiç, ka marr ...
Ambasadori serb në UNESCO-s dhe ish-ambasador i këtij vendi në Vatikan, Darko ...
HARTA E FAQES SHERBIME