FOTO/ Masdar – qyteti ekologjik që po ngrihet në mes të shkretëtirës 

160825192240-city-of-possibilities-5-super-43

Në vitin 2006  planeti mësoi për të parin qytet në botë pa ndotje, me karbon neutral. Projekti i mbrojtur nga firma arkitekturore britanike Foster-Partners, ishte që ai të vendosej në shkretërirën e njërit prej kombeve më të varur nga nafta në botë, Emiratet e Bashkuara Arabe, shkruan CNN. transmeton Syri.net.

Duke kuptuar nevojën e diversifikimit, larg lëndëve djegëse, qëllimi ishte të ndihmohej ky shteti i Lindjes së Mesme që të bëhej një lider në botë për energjinë e gjelbër.

I vendosur11 milje larg Abu Dhabi-t, qyteti Masdar do të duhej të bëhej shtëpia e 50 mijë banorëve.

Rrugët e tij do të jenë të lira nga makinat; njerëzit do të transportoheshin me makina elektrike pa shoferë.

Mijëra panele diellore do të rreshtoheshin në periferi të qytetit, duke e bërë qytetin që të kishte energji mjaftueshëm. Pa karbon, pa ndotje.

Arkitetët ndërtuan një botë spektakolare nën xham. Por pas një dekade, gjërat duken shume ndryshe nga ëndrra.

Ka vetëm 300 persona që jetojnë në qytetin Masdar dhe të gjithë janë të diplomuar në Institutin e Masdar të Shkencës dhe Teknologjisë. Idetë ambicioze të synimit original kanë bërë hapa prapa.

Chris Wan, menaxheri i projektit të qytetit Masdar tha për The Guardian në fillim të vitit se ëndrra për një qytet pa karbon nuk do të mund të ishte përfundimisht e vërtetë, aq shpejt dhe me shtyrjen e datës së përfundimit për në 2030-n, u pagëzua kështu qyteti i gjelbër fantazmë./Syri.net.

1 2 3 4 5 160826091627-architecture-vi-super-43 160826091352-architecture-v-super-43 160826090931-architecture-i-super-43 160825190959-city-of-possibilities-3-super-43 160826093807-villa-v-super-43 160826094924-library-super-43 160826093918-prayer-room-super-43 160826094513-architecture-xiii-super-43 160826091430-lab-i-super-43 160826091316-sheikh-super-43 160825152046-city-of-possibilities-1-super-43 160826094654-portraits-xii-super-43 160826091758-portraits-iv-super-43 160826090158-portraits-xiv-super-43

 

 

Kryesore
Të ngjashme

Leave a Response

Armë, doza marijuane, kafshë të gjalla, seks me pagesë. Të gjitha në ...
Prej tetorit të kaluar, një yll i pazakonshëm ka habitur astronomët me ...
Një adoleshent nga India ka pasur një bisht tetë inç të gjatë, ...
Një kompani në Newscastle të Britanisë së Madhe pati një ide ndryshe ...
Kush nuk dëshiron të bëhet një miliarder? Duket se të gjithë e ...
Disa meshkuj i kanë të gjitha: karrierë të suksesshme, grua të mençur ...
Në vitin 1962, Otto Skorzny, një prej komandantëve më famëkeq të trupave ...
Në shkretëtirën Gobi, që shtrihet në territorin e Mongolisë dhe Kinës, janë ...
Adolf Hitler ishte i varur nga kokaina dhe drejtoi pushtimin e Rusisë ...
Studiuesi Robert Elsie bëri të ditur se sapo ka publikuar librin e ...
Për të gjithë ata që mendojnë se kanë IQ të ulët, tashmë ...
Një fotografi e bukur nuk është vetëm rezultat i një teknologjie të ...
Vogëlushi i quajtur Wyat Shoptaw provon për herë të parë tortë në ...
Ky është momenti i frikshëm kur një autobus me shpejtësi të lartë ...
Një video në të cilën shihen dy gra duke u rrahur, është ...
Shtatë oficerë policie në Zelandën e Re kanë shfrytëzuar hapësirën e një ...
Tradita boliviane për të ngritur në ajër nusen ditën e dasmës ka ...
Shumica e foshnjave të porsalindura kanë shumë pak flokë, por Junior i ...
Për të shtatin vit rradhazi Mastercard ka publikuar “Global Destination Cities Index”, ...
Sot në mbarë Kinën festohet Festa e Mesvjeshtës që mund ta quajmë ...
Për kinezët, ushqimi i mirë është një ndërthurje e ngjyrës, aromës, përzierjes ...
Jo të gjithëve iu pëlqejnë pushimet verore dhe plazhi. Mali, ajri i ...
Në mesin e shumë qyteteve europiane ku ju mund të kaloni pushime ...
Për shekuj me radhë Shqipëria u shmang nga turistët. Tani vendi vlen ...
Janë francezët ata që së fundmi kanë shënjestruar Shqipërinë. Këtë herë është ...
Kjo ndërtesë e madhe e hapur në vitin 2014 nga mbretëresha Maxima ...
Në vitin 2006  planeti mësoi për të parin qytet në botë pa ...
Kush nuk i shikon fotografitë mahnitëse të udhëtimit  në Instagram dhe nuk ...
Kemi folur shpesh për turizmin alpin, për bukuritë, vështirësitë dhe adrenalinën që ...
Këtë herë, janë australianët që kanë diçka për të thënë e për ...
Ky është një nga jahtet më të bukur që ka ardhur në ...
Një jaht luksoz ka vizituar brigjet tona në jug të vendit. Drejtori ...
Nje tjeter angazhim i bashkise qe u jep me shume vlere pushimeve. ...
Agjencia Kombëtare e Bregdetit beson në një model të integruar të zhvillimit ...
Ekspertë nga Southamptoni kanë bërë një zbulim të madh në një vend ...
Një nga portalet më të mëdha në botë mbi udhëtimet dhe natyrën, ...
HARTA E FAQES SHERBIME