Ekspozitë e piktorëve kosovarë Muslim dhe Visar Mulliqi, në Paris 

drejtori1-284x200

Këto ditë në Espace 26, Denfert-Rochereau, Paris 14, La Maison d’Albanie hapi ekspozitën e piktorëve nga Kosova, Muslim Mulliqi dhe Visar Mulliqi.

Në ceremoninë e hapjes së ekspozitës morën pjesë dashamirës të artit dhe miq të kësaj qendre shqiptare të kulturës e cila nga viti i kaluar është pjestare e FICEP ku përfshihen 56 anëtarë me të drejta të plota të saj.

FICEP, është forumi i instituteve të kulturës të vendeve të huaja në Francë, e midis tyre Instituti Gëte i Gjermanisë, Instituti Shekspir i Anglisë, instituti Dante i Italisë, instituti Servantes i Spanjës, Maison de Japon, instituti Helen i Greqisë, etj.

FICEP lajmëronte për hapjen e ekspozitës Mulliqi & Mulliqi babë e bir, në faqet e saj të internetit, faqe e cila për aktivitetet e lajmëruara të instituteve dhe qendrave të kulturës që ndodhen në Francë mbështetet edhe nga Ministria e kulturës dhe komunikacionit dhe Bashkia e Parisit.

I pranishëm, Ambasadori i Kosovës në Francë, Muhamedin Kulashi, vlerësoi piktorin Visar Mulliqi për arritjet e tij në fushën e artit dhe sidomos për mendimin e shprehur nëpërmjet veprave të tij mbi lidhjet e natyrës e zhvillimit. Gjithashtu, ai vlerësoi edhe punimet e zgjedhura për këtë ekspozitë nga bashkëshortja e piktorit Muslim Mulliqi,  zonjës Resmije Begolli Mulliqi,  të paraqitura si pjesë e koleksionit të Akademikut e piktorit të shquar të Kosovës.

Kryesore
Të ngjashme

Leave a Response

Reisha Perlmutter, një artiste e re, ka mahnitur të gjithë në rrjetet ...
Një vepër arti mbetet gjithmonë e bukur pavarësisht materialit me të cilin ...
Elbasani drejt një zbulimi tjetër të madh arkeologjik. Burimet bënë me dije ...
“Shqiptarët janë një nga të pakët popuj të Europës, e mund të ...
Piktori francez, Jean-Léon Gerome, është një nga mjeshtrat më të mëdhenj të ...
Për të gjithë fansat e fimit “Piratët e Karaibeve”, vjen një lajm ...
Këngëtaret Eda Zari dhe Elina Duni kanë ngritur zërin kundër degradimit të ...
Puntata e dytë e emisionit “Xing me Ermalin” në tv Klan ka ...
Nga viti në vit rritet numri i turistëve të huaj që vizitojnë ...
Ky djalosh shqiptar me qeleshen e bardhë e jelekun e kuq, është ...
Këtë herë Elina Duni performon në Zyrih solo, pa kuartetin e saj ...
“Me sopranon e lindur në Prishtinë, Kosovë, Krenare Gashin, të dielën më ...
Ish-spikerja e njohur e RTSH-së, Vjollca Vokshi, ka ardhur për një vizitë ...
Nëpër botën mendore të Brechtit, Kafkës, Canettit dhe Krausit. Bertolt Brecht 1. ...
Akademia e Shkencave e Francës, në kuadrin e 350 vjetorit të themelimit ...
Nga Flutura Açka. “Në shtyp ditët e fundit kam parë disa shkrime ...
Gjatë qëndrimit në Ukrainë, ambasadorja e Shqipërisë në Poloni, znj. Shpresa Kureta, ...
Jakup Ferri, i biri i Ferr Durit, u lind në vitin 1832 ...
HARTA E FAQES SHERBIME